Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
09.11.2020, 16:09 Aktualizované dňa 09.11.2020 o 16:41

Americké akcie vystrelili na nové maximá, ženie ich nádej na vakcínu

Spoločnosť Pfizer zverejnila priaznivé údaje o účinnosti svojej experimentálnej vakcíny.

Americké akcie vystrelili na nové maximá, ženie ich nádej na vakcínu
Zdroj: Reuters

Americké akcie začali dnešné obchodovanie prudkým rastom a vystúpili na nové maximá. Výrazne k tomu prispela farmaceutická spoločnosť Pfizer, ktorá zverejnila priaznivé údaje o účinnosti svojej experimentálnej vakcíny proti chorobe covid-19.

Investori navyše po zvolení kandidáta Demokratickej strany Joea Bidena prezidentom Spojených štátov dúfajú v zlepšenie globálnych obchodných vzťahov a v ďalšie uvoľňovanie menovej politiky.

Dow Jonesov index, ktorý zahŕňa akcie tridsiatich popredných amerických podnikov, si krátko po začatí obchodovania pripisoval zhruba 4,6 percenta na 29 627 bodov.

Zdroj: Investing.com

​Širší index S&P 500 vykazoval rast o 3,2 percenta zhruba na 3622 bodov, zatiaľ čo index Nasdaq Composite, v ktorom je zastúpených mnoho firiem z odvetvia vyspelých technológií, pridával asi 1,3 percenta na 12 054 bodov.

​Spoločnosť Pfizer dnes na základe predbežných údajov z rozsiahlej štúdie oznámila, že experimentálna vakcína, ktorú vyvinula proti covidu-19 v spolupráci s nemeckou spoločnosťou BioNTech, vykázala viac ako 90-percentnú účinnosť. Podľa agentúry Reuters ide o prvú vakcínu proti covidu-19, pri ktorej jej autori doložili úspešné dáta z rozsiahlej klinickej štúdie.

Zdroj: Investing.com

​Akcie Pfizeru si okolo 16:00 SEČ pripisovali zhruba osem percent. Kvôli vyhliadkam na vakcínu sa však dostali pod tlak akcie niektorých podnikov, ktoré tento rok ťažia z reštrikcií súvisiacich s covidom-19.

Výrazne oslabujú napríklad akcie videokonferenčnej spoločnosti Zoom Video Communications, ktoré odpisujú okolo 16 percent.

Zdroj: Investing.com

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.