Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
10.11.2020, 08:42

Vakcína by pre trh s ropou znamenala zásadnú zmenu. Zatiaľ však prevažujú obavy

K zlepšeniu nálady na trhoch prispelo aj víťazstvo Joea Bidena v prezidentských voľbách v USA.

Vakcína by pre trh s ropou znamenala zásadnú zmenu. Zatiaľ však prevažujú obavy
Zdroj: Reuters

Ceny ropy sa v utorok ráno oslabili po prudkom pondelkovom náraste. Obavy týkajúce sa vývoja dopytu v krátkodobom horizonte v Európe a USA zasiahnutých pandémiou nového koronavírusu totiž opäť prevážali nad nádejami, že čoskoro budeme mať vakcínu proti ochoreniu COVID-19.

Pokles cien 

Barel (159 litrov) americkej ropy WTI s decembrovým kontraktom sa v utorok o 7.30 h SEČ predával po 39,71 dolára (33,42 eura).

To bolo o 58 centov alebo 1,44 percenta menej ako v pondelok na konci obchodovania na newyorskej komoditnej burze.

WTI si v pondelok pripísala 3,15 dolára alebo okolo 8,5 percenta a uzavrela na 40,29 dolára za barel.

Januárový kontrakt na severomorskú ropnú zmes Brent sa v utorok ráno o 7.30 h SEČ predával s mínusom 0,45 percenta alebo 1,06 percenta po 41,95 dolára za barel.

Zdroj: DailyFX

Nová vakcína 

Pozitíve správy o potenciálnej vakcíne vyvíjanej americkou firmou Pfizer v spolupráci s nemeckou biotechnologickou spoločnosťou BioNTech v pondelok prevážili nad správami o rýchlom šírení sa nového koronavírusu a spôsobili prudký nárast cien čierneho zlata, keď sa oba referenčné druhy ropy posilnili približne o osem percent.

K zlepšeniu nálady na trhoch prispelo aj víťazstvo Joea Bidena v prezidentských voľbách v USA.

Vakcína by podľa expertov banky JP Morgan zaznamenala pre trh s ropou zásadnú zmenu. Upozornili však, že ropa je spotové aktívum, takže než začne jej cena rásť v horizonte jedného až dvoch rokov, musia sa odstrániť aktuálne nerovnováhy dopytu a ponuky.

Podľa poradenskej firmy Rystad Energy lockdowny v Európe môžu do konca roka spôsobiť pokles dopytu o ďalší jeden milión barelov denne.

Rýchly vývoj viacerých vakcín "nezníži riziko, že viaceré štáty v USA sa budú musieť vrátiť k nejakej forme lockdownu počas jesene a zimy", dodal šéf Rystad Energy pre ropné trhy Bjornar Tonhaugen.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.