Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
12.11.2020, 12:09

Šéf Pfizeru zarobil päť miliónov na predaji svojich akcií. V deň oznámenia úspešnej vakcíny

  • Výkonný riaditeľ farmaceutickej spoločnosti Pfizer Albert Bourla predal vyše 60 percent svojich firemných akcií.
  • Obchod prebehol v pondelok, v rovnaký deň firma oznámila, že jej vakcína proti covidu-19 vykazuje viac ako 90-percentnú úspešnosť.
  • Akcie Pfizeru v reakcii poskočili o 15 percent, Bourla predával za cenu blížiacu sa tohtoročnému maximu.
Šéf Pfizeru zarobil päť miliónov na predaji svojich akcií. V deň oznámenia úspešnej vakcíny
Zdroj: Reuters

Zástupcovia Pfizeru v pondelok oznámili, že experimentálna vakcína, ktorú farmaceutický gigant vyvinul v spolupráci s nemeckou firmou BioNTech, vykázala viac ako 90-percentnú účinnosť

Agentúra Reuters poznamenala, že ide o prvú vakcínu proti covidu-19, u ktorej jej autori doložili úspešné dáta z rozsiahlej klinickej štúdie.

Nárast ceny akcií 

Oznámenie vyhnalo cenu akcií spoločnosti hore, počas pondelkového obchodovania zdraželi o zhruba 15 percent. V rovnaký deň predal Albert Bourla 62 percent svojich akcií Pfizeru.

Informoval o tom portál Business Insider s odkazom na dáta Komisie pre kontrolu cenných papierov Spojených štátov (SEC), ktorá dohliada na obchodovanie s akciami.

Šéf Pfizeru Bourla predal 132 508 akcií, za jeden kus v priemere zinkasoval 41,94 dolára. Celkovo tak dostal cez päť a pol milióna amerických dolárov (4,7 milióna eur).

Predajná cena bola takmer taká vysoká, ako maximum za uplynulý rok, ktorá predstavovala 41,99 dolára za akciu. Bourla naďalej drží vyše 80-tisíc akcií Pfizeru.

Predaj bol plánovaný od augusta 

Z dokumentov SEC vyplýva, že predaj prebehol v súlade s vopred určeným plánom, ktorý bol prijatý 19. augusta.

Tento rutinný postup s kódovým označením 10b5-1 umožňuje zamestnancom Pfizeru predávať akcie firmy v súlade s pravidlami pre obchodovanie s cennými papiermi.

"Veľkým akcionárom a insiderom plán umožňuje, v súlade s pravidlami SEC, obchodovať s vopred určeným množstvom akcií vo vopred určenom čase," povedal hovorca Pfizeru stanici Fox.

Zdroj: Investing.com

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.