Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
24.11.2020, 14:16

Bitcoin sa blíži k rekordnej hranici, investori sú hladní po odolných aktívach

Bitcoin za 12 rokov svojej existencie zažil závratný rast aj prudký pokles.

Bitcoin sa blíži k rekordnej hranici, investori sú hladní po odolných aktívach
Zdroj: Dreamstime

Cena kybernetickej meny Bitcoin dnes prvýkrát po takmer troch rokoch prekonala hranicu 19-tisíc dolárov. Je tak blízko svojho rekordu, ktorý predstavuje 19 666 dolárov.

Od začiatku tohto roka si najznámejšia kryptomena pripísala zhruba 160 percent, z toho len za tento mesiac už spevnila takmer o 40 percent, uviedla agentúra Reuters.

Záujmu o Bitcoin nahráva dopyt po rizikovejších aktívach vďaka nebývalým fiškálnym a menovým stimulom, ktoré majú pomôcť zmierniť ekonomické dôsledky pandémie.

Divoká história 

Za rastom ceny je však podľa analytikov aj hlad po aktívach, ktoré sú považované za odolné voči inflácii. Investori tiež očakávajú, že kryptomeny sa stanú všeobecne prijímaným aktívom.

Dnes cena Bitcoin podľa serveru Yahoo Finance vzrástla o viac ako štyri percentá na 19 048 dolárov. Neskôr kryptomena časť ziskov zmazala a obchodovala sa tesne pod 19-tisíc dolármi.

Bitcoin za 12 rokov svojej existencie zažil závratný rast aj prudký pokles. Jeho trhy však zostávajú v porovnaní s tradičným akciami a dlhopismi veľmi netransparentné.

Tohtoročný rast Bitcoin prinútil niektorých investorov k záveru, že za rok by mohla jeho cena stúpnuť viac ako päťnásobne a dostať sa na 100-tisíc dolárov. Skeptici však varujú, že je to čisto špekulatívne aktívum.

Rastú aj iné meny 

"Posledný rast Bitcoin bol spôsobený nedostatkom likvidity na strane ponuky, najmä potom na burzách," uviedol manažér investičného fondu zameraného na kryptomeny ARK36 Jacob Skaaning. Upozornil, že objem Bitcoinu na obchodných platformách sa kvôli vysokému dopytu znížil.

Analytici tiež upozorňujú, že od roku 2017, kedy rast ceny Bitcoin podporili drobní investori, už trh vyzrel. Teraz kryptomeny lákajú väčších a inštitucionálnych investorov.

Menšie digitálne meny, ktoré sa zvyčajne pohybujú v tandeme s Bitcoinom, po prudkom raste v posledných dňoch tiež naberajú dych.

Druhá najväčšia kryptomena ethereum dnes mierne oslabuje, v pondelok však vystúpila najvyššie od júna 2018.

Ethereum teraz čaká upgrade blockchainovej siete, ktorý by ju mal zrýchliť a prilákať viac užívateľov. Tretia najväčšia mena ripple posilnila skoro o dve percentá, v pondelok sa ocitla najvyššie za dva a pol roka.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.