Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
02.12.2020, 21:14

Ceny ropy vzrástli o viac ako dve percentá

Trhy podporila informácia o poklese ropných zásob v Spojených štátoch.

Ceny ropy vzrástli o viac ako dve percentá
Zdroj: Reuters

Ceny ropy zaznamenali v stredu rast o viac než dve percentá, pričom cena Brentu prekročila hranicu 48 amerických dolárov za barel (159 litrov).

Trhy podporila informácia o poklese ropných zásob v USA, ako aj o schválení vakcíny proti ochoreniu COVID-19 v Británii.

Navyše, trhy očakávajú, že štáty Organizácie krajín vyvážajúcich ropu (OPEC) a ďalší veľkí producenti sa na štvrtkovom zasadnutí dohodnú na pokračovaní ťažobných škrtov.

Pokles zásob 

Cena severomorskej ropnej zmesi Brent s dodávkou vo februári dosiahla do 19.21 h SEČ 48,50 dolára (40,20 eura) za barel. V porovnaní s predchádzajúcou uzávierkou to znamená rast o 1,08 dolára (2,28 percenta).

Cena americkej ľahkej ropy s januárovým kontraktom dosiahla 45,59 dolára za barel. Oproti predchádzajúcej uzávierke to predstavuje rast o 1,04 dolára alebo 2,33 percenta.

Zásoby ropy v USA podľa najnovších informácií amerického ministerstva energetiky klesli v týždni do 27. novembra o 679-tisíc barelov. To podporilo ceny ropy, na rozdiel od pôvodného odhadu Amerického ropného inštitútu, ktorý počítal s rastom zásob.

Navyše, Británia sa v stredu stala prvou západnou krajinou, ktorá schválila vakcínu proti ochoreniu COVID-19. Prípadný návrat v krajine do normálu by mohol podporiť dopyt po rope.

Očakávané stretnutie 

Trhy okrem toho čakajú na výsledok štvrtkovej schôdzky predstaviteľov zoskupenia OPEC+ (zahrnuje krajiny OPEC a ďalších producentov na čele s Ruskom).

Očakávajú, že v OPEC+ sa dohodnú na pokračovaní súčasného programu obmedzovania ťažby o ďalšie tri mesiace. Terajší program platí do 31. decembra.

V samotnej ropnej organizácii sa podľa Alžírska zhodli na tom, že program by mal pokračovať do konca marca budúceho roka a trhy veria, že členom OPEC sa o tom podarí presvedčiť aj zástupcov mimo ropnej organizácie.

Zdroj: DailyFX

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.