Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
27.12.2020, 11:32 Aktualizované dňa 27.12.2020 o 16:06

Bitcoin sa šplhá čoraz vyššie. Cena kryptomeny prekročila 28-tisíc dolárov

Bitcoin je trhovým podielom takmer 70 percent s výrazným odstupom najväčšou digitálnou menou.

Bitcoin sa šplhá čoraz vyššie. Cena kryptomeny prekročila 28-tisíc dolárov
Zdroj: TASR/Kin Cheung

Bitcoin aj napriek vianočným sviatkom a údajne pokojnému víkendu pokračuje v prudkom raste a prelamuje jeden rekord za druhým.

Jeho cena v nedeľu prvýkrát prekročila hranicu 28-tisíc amerických dolárov (22 964 eur).

Len v sobotu, na druhý sviatok vianočný, sa prvýkrát dostala nad hranicu 25-tisíc dolárov, ale prudké posilňovanie pokračuje aj v nedeľu.

Rekordný rast

Cena najstaršej a najznámejšej kryptomeny sa v nedeľu na platforme Bitstamp dostala až na 28 378 dolárov.

Neskôr však bitcoin prišiel o časť ziskov a predával sa okolo 27-tisíc dolárov, čo však je stále výrazne nad jeho sobotňajším kurzom.

Tento rok hodnota bitcoinu vyskočila takmer o 250 percent. Len od konca novembra jeho cena stúpla približne o 7000 dolárov.

Na začiatku roka sa bitcoin predával približne po 8000 dolárov, potom počas prvej vlny pandémie nového koronavírusu padol pod 4000 dolárov. Potom sa začalo pomalé posilňovanie, ktoré sa na jeseň prudko zrýchlilo.

Zdroj: Investing.com

Najväčšia kryptomena 

Bitcoin je trhovým podielom takmer 70 percent s výrazným odstupom najväčšou digitálnou menou. Jeho trhová kapitalizácia je podľa Coinmarketcap.com aktuálne okolo 500 miliárd dolárov.

Celková trhová kapitalizácia všetkých digitálnych mien predstavuje niečo vyše 700 miliárd dolárov.

Za posilňovaním bitcoinu v tomto roku je viacero faktorov. Za najdôležitejší sa považuje zvýšenie jeho akceptácie medzi investormi. K tomu veľkou mierou prispela platobná služba Paypal, ktorá chce svojim používateľom umožniť platby digitálnymi menami.

Ďalším faktorom je nárast dopytu zo strany inštitucionálnych investorov, ktorí nakupujú bitcoin ako zábezpeku proti inflácii podobne ako zlato. Dôvodom sú bezprecedentné fiškálne a monetárne stimuly na podporu ekonomík počas pandémie nového koronavírusu

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.