Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
28.12.2020, 18:30

Euro po dohode Bruselu s Londýnom posilňuje

Správa o brexitovej dohode zvýšila na trhoch chuť riskovať.

Euro po dohode Bruselu s Londýnom posilňuje
Zdroj: Reuters

Euro dnes posilňuje voči japonskému jenu aj švajčiarskemu franku, ktoré sa považujú za bezpečné meny.

Chuť riskovať u investorov umocnilo uzavretie dohody medzi Bruselom a Londýnom, ktorá upravuje okrem iného budúce obchodné vzťahy.

Okolo 17:35 SEČ si euro k jenu pripisovalo cez pol percenta na 126,9 jenu a k švajčiarskemu franku takmer 0,1 percenta na 1,0867 franku.

Dolárový index, ktorý vyjadruje hodnotu dolára ku košu šiestich hlavných svetových mien, v rovnakom čase stagnoval a pohyboval sa okolo 90,31 bodu. Euro voči doláru rástlo o 0,2 percenta na 1,2217 dolára.

Zdroj: DailyFX

​Británia po referende z roku 2016 opustila Európsku úniu tento rok 31. januára. Prechodné obdobie, počas ktorého mali odsúhlasiť detaily budúcich vzťahov, skončí 31. decembra.

Dohoda, ktorú obe strany po dlhých rokovaniach dohodli 24. decembra, bude agentúry Reuters pre Britániu najväčšou zmenou od rozpadu britského koloniálneho impéria.

Správa o dohode dnes, po vianočných sviatkoch, zvýšila na trhoch chuť riskovať. Hlavné indexy akciových trhov v Nemecku aj v Spojených štátoch vystúpili na maximá. Pražská burza zavrela najvyššie za desať mesiacov.

K nálade na trhu ďalej prispela skutočnosť, že dosluhujúci americký prezident Donald Trump v nedeľu podpísal stimulačný balík na pomoc americkej ekonomike zasiahnutej pandémiou covidu-19.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.