Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
02.01.2021, 15:54

Bitcoin zlomil ďalší míľnik. Expert si myslí, že sa vyšplhá až k cene 400-tisíc dolárov

Najpopulárnejšia kryptomena v poslednej dobe ťaží hlavne z dopytu zo strany väčších investorov.

Bitcoin zlomil ďalší míľnik. Expert si myslí, že sa vyšplhá až k cene 400-tisíc dolárov
Zdroj: Reuters

Cena bitcoinu dnes prvýkrát prekonala hranicu 30-tisíc dolárov, ukazujú záznamy burzy CoinDesk. Za rok sa cena zvýšila o viac ako 300 percent. Pred 15:00 SEČ sa prvá decentralizovaná kryptomena sveta predávala za 31 220 dolárov (zhruba 25 600 eur), čo bol oproti predchádzajúcemu dňu nárast o viac ako šesť percent.

Bitcoin v poslednej dobe ťaží hlavne z dopytu zo strany väčších investorov. Významne mu pomáha aj politika centrálnych bánk a tlačenie ďalších peňazí v boji s koronavírusovou krízou, čo vyvoláva obavy zo zrýchlenia tempa rastu inflácie.

​Cena bitcoinu sa pritom ešte len v polovici decembra prvýkrát dostala cez 20-tisíc dolárov, k nárastu o ďalších 50 percent jej teda stačili len asi dva týždne.

Bitcoin, ktorý agentúra Bloomberg opisuje ako kontroverzné digitálne aktívum, sa tak rýchlo zotavil z prepadu z minulej jari. Vtedy sa jeho cena zosunula z februárových viac ako 10-tisíc dolárov na menej ako 5-tisíc dolárov v polovici marca. Vtedy ako väčšina aktív bitcoin reagoval na šok spôsobený šírením nového koronavírusu a následnou pandémiou.

Kryptomena bitcoin sa čoraz viac stáva súčasťou investičných portfólií a svedčí jej aj to, že záujem o ňu už nemajú len priaznivci technologických noviniek a špekulanti, ale aj ľudia, ktorí si myslia, že Bitcoin sa začne v platobnom styku používať oveľa viac ako doteraz.

​Hlavný investičný analytik spoločnosti Guggenheim Investments Scott Minerd v rozhovore s agentúrou Bloomberg v polovici decembra povedal, že cena Bitcoin by sa mohla eventuálne vyšplhať až na 400-tisíc dolárov (330-tisíc eur). Ešte pred piatimi rokmi sa bitcoin predával za cenu mierne prevyšujúcu 400 dolárov.

Bitcoin vznikol v roku 2009 ako alternatíva oficiálnych mien a počas rokov sa presadil ako hlavná kryptomena sveta, nezávislá na centrálnych bankách. 

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.