Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
04.01.2021, 10:42

Bitcoin po rekorde prudko oslabil, tento rok je však zatiaľ stále v zisku

Najznámejšia kryptomena sveta nadväzuje na prudký rast z minulého roka.

Bitcoin po rekorde prudko oslabil, tento rok je však zatiaľ stále v zisku
Zdroj: Reuters

Bitcoin po víkendovom výstupe na rekordných viac ako 34-tisíc dolárov dnes prudko oslabil, zostáva však nad 31-tisíc dolárov a tento rok je zatiaľ stále v zisku. Ukazujú to záznamy na webe Coindesk.

Najznámejšia kryptomena sveta nadväzuje na prudký rast z minulého roka, kedy sa jej cena zvýšila asi o 300 percent. Bitcoin v poslednej dobe ťaží hlavne z dopytu zo strany väčších investorov.

Krátko po 10:00 sa Bitcoin predával za 31 462 dolárov, a za deň tak vykazoval pokles o 7,4 percenta.

Kryptomeny rastú

Cena Bitcoinu sa až v polovici decembra prvýkrát dostala cez 20-tisíc dolárov. Rýchlo sa zvyšuje aj cena ďalších digitálnych mien. Ethereum, čo je druhá najväčšia kryptomena, vlani spevnil o 465 percent.

Bitcoinu k rastu významne pomáha aj politika centrálnych bánk a tlač ďalších peňazí na boj s koronakrízou.

To vyvoláva obavy zo zrýchlenia tempa rastu inflácie. Analytici očakávajú, že cena Bitcoinu sa bude naďalej zvyšovať, ak sa vyplnia predpoklady pokračujúceho oslabovania kurzu dolára, napísal portál BBC.

Dolár oslabil

Dolár síce vlani v marci na začiatku pandémie spevňoval, keď ho investori začali vyhľadávať ako bezpečné úložisko, od tej doby však citeľne oslabil práve v reakcii na kroky americkej centrálnej banky (Fed).

Tá začala vo veľkých objemoch tlačiť ďalšie peniaze na pomoc hospodárstvu postihnutému pandémiou. Dolár tak za celý minulý rok zaznamenal najväčší pokles od roku 2017.

Bitcoin vznikol v roku 2009 ako alternatíva oficiálnych mien a počas rokov sa presadil ako predná kryptomena sveta, nezávislá na centrálnych bankách. S Bitcoinom sa obchoduje na mnohých burzách, z ktorých najväčší je Coinbase.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.