Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
08.01.2021, 12:25

Počet bitcoinových milionárov dosiahol rekord, záujem silnie u veľkých hráčov

Jeden z najväčších investorov do Bitcoinu je americký hedžový fond One River Asset Management.

Počet bitcoinových milionárov dosiahol rekord, záujem silnie u veľkých hráčov
Zdroj: TASR/Jens Kalaene

Počet elektronických adries, na ktorých je viac ako 1000 Bitcoinov, sa ku štvrtku zvýšil na rekordných 2334.

Hodnota každého takéhoto účtu tak predstavovala zhruba 37,5 milióna dolárov. Uviedol to špecializovaný web CoinDesk.

​Na konci decembra počet týchto adries mierne klesol, opätovný rast podľa expertov teda znamená, že veľkí držitelia Bitcoin počítajú s ďalším cenovým rastom. Ich dopyt tak prispieva aj k rýchlemu rastu cien z poslednej doby.

Nárast o tretinu 

Uvedených 2334 adries, z ktorých každá drží viac ako 1000 Bitcoinov, predstavuje oproti koncu roka 2017 nárast o viac ako 30 percent, vyplýva z dát webu Glassnode. Koniec roka 2017 znamenal predchádzajúci vrchol po rýchlom cenovom raste Bitcoinu a ďalších kryptomien.

Sledovaný ukazovateľ sa zvyšuje od polovice vlaňajšieho októbra. V období od 18. do 26. decembra však prechodne zaznamenal pokles o 3,7 percenta na 2221 adries.

S Bitcoinom sa obchoduje na mnohých burzách, z ktorých najväčšia je Coinbase. Okrem Bitcoinu však existujú aj ďalšie kryptomeny, ktoré používajú podobnú technológiu blockchainu, čiže elektronickej databázy. Cena kryptomeny ethereum, ktorá je po Bitcoine druhá najväčšia, sa za minulý rok zvýšila o 465 percent.

​​Najviac Bitcoinu má hedžový fond

Agentúra Bloomberg v polovici decembra uviedla, že ako jeden z najväčších investorov do Bitcoinu sa ukázal americký hedžový fond One River Asset Management.

Ten potichu nazhromaždil kryptomenu v hodnote cez 600 miliónov dolárov a potom spojil sily s Alanom Howardom, spoluzakladateľom európskeho hedžového fondu Brevan Howard Asset Management.

Výkonný riaditeľ fondu One River Asset Management Eric Peters v rozhovore s Bloombergom povedal, že založil novú firmu, ktorá sa zameriava práve na rastúci záujem o kryptomeny medzi inštitucionálnymi investormi.

Popri prvých nákupoch kryptomeny už má táto nová spoločnosť nazvaná One River Digital Asset Management zákazky na obstaranie ďalších nákupov. Už začiatkom tohto roka by mala držať Bitcoin a Etherum spolu za jednu miliardu dolárov.

Cena Bitcoinu sa už niekoľko týždňov výrazne zvyšuje. Po štvrtkovom výstupe nad 40-tisíc amerických dolára sa vrátila k 37-tisíc dolárom, dnes predpoludním pridávala asi 7,5 percenta zhruba na 40 155 dolárov.

Bitcoin vznikol v roku 2009 ako alternatíva oficiálnych mien a počas rokov sa presadil ako popredná kryptomena sveta, nezávislá na centrálnych bankách.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.