Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
30.01.2021, 18:09

Wall Street má za sebou turbulentný týždeň, špekulatívne obchodovanie vyvádzalo trh z rovnováhy

Chaotické obchodovanie už začali monitorovať aj regulačné úrady a všimli si ho už aj politici.

Wall Street má za sebou turbulentný týždeň, špekulatívne obchodovanie vyvádzalo trh z rovnováhy
Zdroj: Reuters

Wall Street má za sebou turbulentný týždeň, počas ktorého zvýšené špekulatívne obchodovanie retailových investorov naďalej vyvádzalo trh z rovnováhy. Burzy v USA uzavreli v piatok (29. 1.) výrazným oslabením.

Kľúčový americký index Dow Jones Industrial Average v piatok stratil 620,74 bodu alebo 2,03 percenta a ukončil obchodovanie na 29 982,62 bodu. Dow Jones uzavrel pod hranicou 30-tisíc bodov prvýkrát od 14. decembra.

Širší index S&P 500 sa znížil o 1,93 percenta na 3714,24 bodu a technologický index Nasdaq Composite o 2 % na 13 070,69 bodu.

Všetky tri hlavné americké indexy sa za celý týždeň oslabili o viac než 3 percentá a zaznamenali najhorší týždeň od októbra.

Dow Jones za celý január padol o 2,04 percenta a S&P 500 o 1,11 percenta. Oba indexy zaznamenali prvý mesačný pokles za štyri mesiace. Technologický Nasdaq si za celý mesiac polepšil o 1,42 percenta.

Prudký nárast

Akcie predajcu videohier GameStop vyskočili o 67,9 percenta potom, čo platforma Robinhood opäť umožnila obmedzený nákup akcií GameStop a ďalších titulov, ktoré hedžové fondy a ďalší veľkí investori vo veľkom shortovali, to znamená, že vsádzali na ich oslabenie.

Proti týmto veľkým hráčom sa postavili retailoví investori, ktorí sa dohodli na fóre WallStreetBets na Reddite a hromadným skupovaním akcií a opcií spôsobili prudký nárast predovšetkým akcií GameStop a tým aj obrovské straty hedžovým fondom.

Posilnili o 400 percent

Platfoma Robinhood bola vo štvrtok (28. 1.) dočasne donútená zastaviť nákup akcií GameStop a ďalších titulov rovnako ako opcií na ne, keďže musela preukázať, že má dostatok prostriedkov na pokrytie prípadných strát.

Spoločnosť získala od existujúcich investorov viac než jednu miliardu dolárov (824 miliónov eur), aby zabezpečila kapitálové požiadavky a opäť umožnila obmedzený nákup vysoko volatilných titulov, ako je GameStop.

Akcia GameStop sa v týždni posilnila o 400 percent a od začiatku roka vyskočila o 1625 percent. Ďalším titulom, ktorý v uplynulých dňoch výrazne vzrástol, bola akcia AMC Entertainment, tá si v januári pripísala viac než 500 percent.

Trhová kapitalizácia GameStopu na základe piatkovej zatváracej ceny akcie firmy dosiahla 22,7 miliardy dolárov po menej než 5 miliárd dolárov pred týždňom.

Obava z turbulencií

Investori sa obávajú, že ak bude GameStop pokračovať v takomto volatilnom raste, môže to spôsobiť výrazné turbulencie na finančných trhoch.

Brokerom ako Robinhood to môže priniesť straty a hedžové fondy, ktoré vsádzali proti GameStopu a ďalším akciám, ktorých ceny vyhnali nahor retailoví investori, to donúti predávať iné tituly, aby získali hotovosť.

Takisto existujú obavy, že mánia okolo GameStopu signalizuje väčšiu bublinu na trhu a jej spľasnutie spôsobí turbulencie a tvrdo zasiahne retailových investorov.

Chaotické obchodovanie už začali monitorovať aj regulačné úrady a všimli si ho už aj politici.

"V systéme je príliš veľká páka a začíname vidieť signály, že jej blížiace sa zmenšovanie bude mať negatívny vplyv na akciový trh a ďalšie rizikové aktíva, ktorý nepotrvá len pár dní", uviedol hlavný trhový stratég firmy Miller Tabak Matt Maley.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.