Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
11.02.2021, 14:02

Brexit zrazil Londýn z čela. Najväčším akciovým trhom v Európe je Amsterdam

V minulom roku sa v Londýne denne zobchodovali akcie v priemere za 17,5 miliardy eur.

Brexit zrazil Londýn z čela. Najväčším akciovým trhom v Európe je Amsterdam
Zdroj: TASR/AP

Amsterdam vytlačil na začiatku tohto roka Londýn z pozície najväčšieho akciového trhu v Európe. Holandské hlavné mesto tak ťaží z odchodu Británie z jednotného trhu Európskej únie, keďže investori v EÚ boli donútení začať využívať platformy v rámci bloku.

Podľa údajov spoločnosti Cboe Europe sa v Amsterdame zobchodovali v januári denne akcie v hodnote 9,2 miliardy eur. V prípade Londýna hodnota zobchodovaných akcií dosiahla denne 8,2 miliardy eur.

Na porovnanie, v minulom roku sa v Londýne denne zobchodovali akcie v priemere za 17,5 miliardy eur. Na druhom mieste bol vlani Frankfurt nad Mohanom a Amsterdam sa umiestnil až na šiestom mieste.

Vo Frankfurte sa vlani zobchodovali denne akcie v priemere za 5,9 miliardy eur a v Amsterdame za 2,6 miliardy eur, dodala Cboe Europe.

Na druhej strane, ako uviedla agentúra Reuters, Londýn obnovil tento mesiac obchodovanie s akciami švajčiarskych firiem.

Zatiaľ sa denne zobchodovávajú v hodnote zhruba 250 miliónov eur, postupne by sa však obchody mali zvyšovať až nad 1 miliardu eur denne. V tejto hodnote sa akcie švajčiarskych firiem zobchodovávali denne, predtým, než sa v júni 2019 obchodovanie so švajčiarskymi akciami v Londýne zastavilo.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.