Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
16.02.2021, 14:52

Svetové akcie sú na rekorde. Investori čakajú návrat do normálu o pol roka

Predpoklad, že sa globálna ekonomika tento rok už prakticky zotaví, podporuje aj rast cien komodít.

Svetové akcie sú na rekorde. Investori čakajú návrat do normálu o pol roka
Zdroj: Reuters

Akcie na svetových trhoch dnes vystúpili na rekord, k rastu prispieva predpoklad rýchleho zotavenia ekonomiky po pandémii.

Doterajší rast cien akcií je najdlhší za 17 rokov, investori vkladajú nádeje do stále dostupnejšieho očkovania proti chorobe covid-19 a do ďalšieho testovania.

Rekordný rast 

Zvyšujú sa aj ceny niektorých základných kovov, napríklad medi, alebo alternatívnych investícií, ku ktorým sa radia aj kryptomeny.

Index MSCI, ktorý meria vývoj cien akcií na hlavných svetových trhoch, dnes vystúpil na rekordných 686,38 bodu. Neskôr z maxima zostúpil, aj tak sa však držal nad 686 bodmi a proti predchádzajúcemu dňu vykazoval rast asi o 0,2 percenta.

Udržať rast až do konca obchodovania znamená, že uzavrie dvanásty rastový deň v rade, čo je najdlhšie také obdobie od januára 2004, uviedla agentúra Reuters.

Na hodnoty pred vypuknutím pandémie sa vrátil už tiež paneurópsky index STOXX Europe 600. Ten si popoludní pripisoval nepatrný zisk a nachádzal sa blízko 419,62 bodu. Pred rokom bol nad 433 bodmi, v marci potom spadol až pod 280 bodov.

Návrat do normálu 

"V jadre sa dá povedať, že je tu ohromné ​​nadšenie z blížiaceho sa zotavenia, pokiaľ ide o programy očkovania," povedal hlavný analytik spoločnosti CMC Markets Michael Hewson.

Optimistickú náladu medzi investormi dnes ukázal aj index Mannheimského inštitútu ZEW, ktorý vzrástol omnoho viac, než sa čakalo. Dôvera investorov tam tiež vychádza z presvedčenia, že zhruba do šiestich mesiacov už ľudia budú môcť opäť chodiť do obchodov, barov i reštaurácií, a že sa tak život začne vracať k normálu.

Predpoklad, že sa globálna ekonomika tento rok už prakticky zotaví, podporuje aj rast cien komodít.

Napríklad meď sa dostala nad 8384 dolárov za tonu a je najdrahšia od mája 2012. Cena platiny sa potom vyšplhala na maximum zhruba za šesť a pol roka, troyská unca (31,1 gramu) sa predáva za 1270 dolárov.

Severomorská ropa Brent sa predáva asi za 63 dolárov za barel, najdrahšie od vlaňajšieho januára.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.