Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
18.02.2021, 16:49

Ceny ropy vzrástli na 13-mesačné maximá

Nečakane mrazivé počasie, ktoré už šesť dní sužuje Texas, kľúčový štát pre produkciu ropy, odstavilo mnohé ťažobné vrty a rafinérie.

Ceny ropy vzrástli na 13-mesačné maximá
Zdroj: Reuters

Ceny ropy vzrástli vo štvrtok na nové 13-mesačné maximá, pričom cena Brentu prekročila hranicu 65 amerických dolárov a cena WTI 62 dolárov za barel (159 litrov).

Vývoj na trhoch ovplyvňujú vlna mrazov, ktorá zasiahla štát Texas, ako aj predbežné informácie o výraznom poklese zásob ropy v USA za minulý týždeň.

Nečakane mrazivé počasie, ktoré už šesť dní sužuje Texas, kľúčový štát pre produkciu ropy, odstavilo mnohé ťažobné vrty a rafinérie.

Trhy sa obávajú, že táto situácia môže pretrvávať ešte niekoľko dní, či dokonca týždňov.

Navyše podľa predbežných údajov o zásobách ropy v USA, ktoré v stredu (17. 2.) zverejnil Americký ropný inštitút (API), zásoby komodity v Spojených štátoch klesli v týždni do 12. februára o 5,8 milióna na 468 miliónov barelov.

Zdroj: DailyFX

​Analytici očakávali, že zásoby klesnú približne o 2,4 milióna barelov. Rozhodujúce informácie o stave zásob poskytne vo štvrtok americké ministerstvo energetiky.

Cena severomorskej ropnej zmesi Brent s aprílovým kontraktom dosiahla do 15.17 h SEČ 64,69 dolára (53,53 eura) za barel, čo v porovnaní s predchádzajúcou uzávierkou predstavuje rast o 35 centov.

V priebehu obchodovania však vyskočila až na 65,52 dolára/barel, najvyššiu hodnotu od 20. januára 2020.

Cena americkej ľahkej ropy WTI s dodávkou v marci dosiahla 61,62 dolára/barel. To predstavuje rast o 48 centov.

Predtým však vzrástla až na 62,26 dolára/barel, čo bola najvyššia hodnota od 8. januára minulého roka.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.