Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
22.02.2021, 09:55

Tesla na investícii do bitcoinu zarobila už miliardu dolárov, odhaduje analytik

Analytik tvrdí, že firma tento rok zrejme viac zarobí na bitcoine než na predaji elektromobilov.

Tesla na investícii do bitcoinu zarobila už miliardu dolárov, odhaduje analytik
Zdroj: Reuters

Tesla dosiahla zo svojej investície do bitcoinu nerealizovaný zisk okolo jednej miliardy dolárov (823,8 milióna eur), odhaduje analytik firmy Wedbush Securities Daniel Ives.

Tesla tento rok zrejme viac zarobí na "investíciách do bitcoinov než na predaji svojich elektromobilov", dodal Ives.

Americký výrobca elektromobilov skôr tento mesiac v správe pre americkú komisiu pre cenné papiere a burzy SEC uviedol, že nakúpil bitcoiny za 1,5 miliardy dolárov.

To mu má pomôcť zvýšiť finančnú flexibilitu a maximalizovať výnosy z hotovosti.

Tesla nakúpila bitcoin niekedy v januári. Nezverejnila presný dátum ani cenu. Takisto nie je jasné, či medzitým nejakú časť zo svojich bitcoinov predala.

Bitcoin pokračuje v raste a prelamovaní rekordov. Jeho cena sa už dostala nad 58-tisíc dolárov, keď od začiatku roka vzrástla takmer o sto percent. Celková trhová kapitalizácia bitcoinu už v piatok (19. 2.) prekonala jeden bilión dolárov.

Ives nevysvetlil svoju kalkuláciu. Podľa údajov stránky CoinDesk sa 31. januára dostala cena bitcoinu až na 31 793,45 dolára 20. februára, teda v deň, keď Ives zverejnil svoj odhad, až na 57 487,03 dolára.

To znamená že bitcoin sa v tomto období posilnil približne o 65 percent a zisk investície Tesly v objeme 1,5 miliardy dolárov by predstavoval 975 miliónov dolárov. Ak by sme počítali pondelkové maximum 58 332,36 USD, zisk Tesly by už prekonal jednu miliardu dolárov.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.