Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
23.02.2021, 08:52

Ropa pokračuje v raste, jej ceny sú najvyššie za viac ako rok

Dôvodom sú predovšetkým nádeje spojené s pokrokom očkovania proti ochoreniu COVID-19.

Ropa pokračuje v raste, jej ceny sú najvyššie za viac ako rok
Zdroj: Reuters

Ceny pokračujú v raste a dostali sa na najvyššie úrovne za viac než jeden rok. Dôvodom sú nádeje na skoré zotavenie ekonomiky a dopytu.

Barel (159 litrov) americkej ropy WTI s aprílovým kontraktom sa v utorok ráno o 7.55 h SEČ predával po 62,49 amerického dolára (51,50 eura).

To bolo o 79 centov alebo 1,28 percenta viac ako v pondelok (22. 2.) na konci obchodovania na newyorskej komoditnej burze. WTI si v pondelok pripísala 2,44 dolára alebo približne 4,1 percenta a uzavrela na 61,70 dolára za barel.

Zdroj: DailyFX

​Aprílový kontrakt na severomorskú ropnú zmes Brent sa v utorok ráno o 7.52 h SEČ predával s plusom 1,01 dolára alebo 1,55 percenta po 66,25 dolára za barel.

Ceny oboch referenčných druhov ropy sa pohybujú na najvyšších úrovniach od začiatku roka 2020.

Dôvodom sú predovšetkým nádeje spojené s pokrokom očkovania proti ochoreniu COVID-19, ktoré by malo ukončiť pandémiu, a tým podporiť oživovanie globálnej ekonomiky a dopytu po čiernom zlate.

Navyše, na strane ponuky skupina producentov OPEC+ na čele so Saudskou Arábiou naďalej dodržuje dohodnuté obmedzenia ťažby.

Ďalším faktorom je pomalé zotavovanie produkcie v USA, kde ju výrazne obmedzilo netradične chladné počasie.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.