Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
22.03.2021, 08:50

Turecká líra po výmene šéfa centrálnej banky prudko klesá

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan cez víkend odvolal šéfa centrálnej banky Naciho Agbala.

Turecká líra po výmene šéfa centrálnej banky prudko klesá
Zdroj: Reuters

Turecká líra po víkendovej výmene šéfa centrálnej banky prudko oslabuje. K doláru dnes v jednej chvíli strácala až 15 percent, a priblížila sa tak k svojmu rekordnému minimu. Neskôr časť strát zmazala.

Okolo 8:00 SEČ sa dolár predával za 7,8 líry, ktorá tak oproti piatku odpisuje zhruba deväť percent.

​V priebehu dnešného obchodovania dolár spevnil až na 8,2 líry, upozornila agentúra AP.

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan cez víkend odvolal šéfa centrálnej banky Naciho Agbala a vymenoval na jeho miesto Sahapa Kavcioglua.

Agbal sa do čela centrálnej banky postavil ešte len vlani v novembri a v snahe bojovať s infláciou a s oslabovaním domácej meny zvyšoval úrokové sadzby.

Víkendová výmena šéfa centrálnej banky šokovala domácich aj zahraničných investorov, ktorí Agbalovu menovú politiku chválili. Erdogan sa však dlhodobo stavia proti zvyšovaniu úrokových sadzieb.

Kavcioglu sa podľa zdroja agentúry Reuters na nedeľnej schôdzke so šéfmi komerčných bánk snažil zmierniť obavy z prechodu od zvyšovania úrokov k ich znižovaniu a vyhlásil, že neplánuje žiadnu bezprostrednú zmenu v politike centrálnej banky.

Minulý týždeň centrálna banka zvýšila základnú úrokovú sadzbu o dva percentuálne body na 19 percent. Od Agbalovho nástupu do čela banky základná sadzba vzrástla celkovo o 8,75 percentuálneho bodu.

Agbalove kroky naštartovali obrat v dlhoročnom trende ústupu investičných fondov od tureckých aktív.

Podľa analytikov by však zmena vo vedení centrálnej banky mohla Agbalove kroky rýchlo zvrátiť a spôsobiť Turecku problémy s platobnou bilanciou.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.