Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
24.03.2021, 20:06

Nehoda v Suezskom prieplave vystrelila ceny ropy nahor. Vzrástli zhruba o šesť percent

V Suezskom prieplave jedna z kontajnerových lodí narazila na plytčinu a zablokovala jednu z najdôležitejších lodných trás.

Nehoda v Suezskom prieplave vystrelila ceny ropy nahor. Vzrástli zhruba o šesť percent
Zdroj: Reuters

Ceny ropy vzrástli v stredu približne o šesť percent a cena ropy Brent nakrátko dosiahla takmer 64,50 amerického dolára za barel (159 litrov).

Pod prudký rast cien po utorkovom prepade sa podpísali problémy v Suezskom prieplave, ktorý patrí k najdôležitejším lodným trasám.

Cena severomorskej ropnej zmesi Brent s dodávkou v máji dosiahla do 18.34 h SEČ 64,13 dolára (54,23 eura) za barel.

V porovnaní s predchádzajúcou uzávierkou to predstavuje rast o 3,34 dolára (5,49 perenta). Nakrátko vyskočila o vyše šesť percent na 64,48 dolára/barel.

Cena americkej ľahkej ropy WTI dosiahla 60,91 dolára/barel. Oproti predchádzajúcej uzávierke to znamená rast o 3,15 dolára alebo o 5,45 percenta.

Počas obchodovania vzrástla o šesť percent na 61,25 dolára/barel.

Zdroj: DailyFX

​K obratu došlo po utorkovom prepade cien ropy o približne šesť percent, ktoré sa tak dostali na najnižšiu úroveň od februára.

V daný deň trhy reagovali najmä na obavy spojené s opätovným rastom počtu infikovaných novým koronavírusom v Európe a sprísňovanie opatrení v jednotlivých krajinách.

V stredu však vývoj cien ovplyvnila nehoda v Suezskom prieplave, kde v utorok jedna z kontajnerových lodí narazila v nepriaznivom počasí na plytčinu a zablokovala jednu z najdôležitejších lodných trás.

Prieplav je kľúčový na prepravu tovarov medzi Európou a Áziou a okrem toho aj významnou trasou na prepravu energií z Blízkeho východu do Európy a Spojených štátov.

Problémy v prieplave ovplyvnili plavbu viac než 20 ropných tankerov, ako aj niekoľkých lodí zabezpečujúcich prepravu skvapalneného plynu.

Zdroj: DailyFX

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.