Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
27.03.2021, 15:07

Banky chcú regulovať kryptomeny. Tvrdia, že sa používajú pri obchádzaní zákona

Bitcoin a ďalšie virtuálne meny sa počas uplynulého roka prudko posilnili.

Banky chcú regulovať kryptomeny. Tvrdia, že sa používajú pri obchádzaní zákona
Zdroj: Reuters

Kryptomeny sa používajú na obchádzanie zákona a ich reguláciu je potrebné sprísniť, vyhlásil šéf Banky pre medzinárodné zúčtovanie (BIS) Agustin Carstens.

​Mnohé digitálne mince sa "používajú na realizáciu niektorých arbitráží alebo na obchádzanie niektorých regulácií," povedal Carstens v stredu rozhovore pre CNBC.

Dodal, že zákony proti praniu špinavých peňazí a financovaniu terorizmu "absentujú v mnohých aplikáciách niektorých kryptomien".

Bitcoin a ďalšie virtuálne meny sa počas uplynulého roka prudko posilnili, keďže investori počas koronakrízy hľadali možnosti diverzifikácie svojich portfólií.

Mnohí fanúšikovia bitcoinu ho považujú za "digitálne zlato" a tvrdia, že môže slúžiť ako zabezpečenie proti inflácii v časoch ekonomickej krízy a rozsiahlych fiškálnych stimulov.

Kryptomeny však pritiahli pozornosť aj tým, že sú používané pri nelegálnych aktivitách. Americká ministerka financií Janet Yellenová vyhlásila, že vláda bude musieť prijať opatrenia, ktoré obmedzia používanie kryptomien pri kriminálnych transakciách.

Bitcoin si od začiatku tohto roka polepšil o viac než 80 percent, aj keď sa aktuálne pohybuje približne o necelých 14 percent pod svojím rekordným maximom 61 742dolárov (52 403,67 eura) dosiahnutým pred dvoma týždňami.

V sobotu sa najväčšia a najznámejšia kryptomena predávala po približne 54-tisíc dolárov. Cena ďalšej digitálnej meny etehereum sa tento rok viac než zdvojnásobila a dostala sa nad dvetisíc, aktuálne sa pohybuje približne 17 percent pod svojím maximom.

Kryptomeny sú tiež známe prudkým kolísaním cien. Podľa Carstensa sa používajú ako "špekulatívne nástroje" a nepovažuje ich za ohrozenie centrálnych bánk alebo existujúceho finančného systému.

"Nepredpokladám, že by kryptomeny dominovali," uviedol a dodal, že neurobili žiaden pokrok smerom k tomu, aby mohli fungovať ako peniaze.

"Aj stablecoiny majú len obmedzené využitie," uviedol Carstens o digitálnych menách naviazaných na externé aktíva, ako je napríklad dolár, čo má minimalizovať ich cenovú volatilitu.

"Tie majú vlastnú úlohu pre veľmi špecifické ciele. Preto nepredpokladám, že by tieto súkromne používané meny mohli predstavovať nebezpečenstvo pre štátne peniaze."

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.