Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
30.03.2021, 08:45

Ceny ropy na uvoľnenie lode v Sueze reagovali miernym poklesom

Saudská Arábia je pripravená akceptovať predĺženie súčasných produkčných obmedzení ťažby ropy do konca júna.

Ceny ropy na uvoľnenie lode v Sueze reagovali miernym poklesom
Zdroj: Reuters

Ceny ropy v utorok mierne klesli, keď obavy z možných problémov v dodávkach ropy vyprchali po tom, ako sa zablokovanú kontajnerovú loď v Suezskom prieplave podarilo uvoľniť.

Navyše, pandemická situácia v Európe je naďalej nepriaznivá, čo môže ovplyvniť dopyt po komodite.

Pozornosť trhov sa teraz sústreďuje na blížiace sa zasadnutie predstaviteľov Organizácie krajín vyvážajúcich ropu (OPEC) a ďalších producentov.

Cena severomorskej ropnej zmesi Brent s dodávkou v máji dosiahla do 7.25 h SELČ 64,85 amerického dolára (55,03 eura) za barel.

Zdroj: DailyFX

​V porovnaní s predchádzajúcou uzávierkou to predstavuje pokles o 13 centov (0,20 percenta). Na záver pondelkového obchodovania zaznamenala rast o 0,60 percenta.

Cena americkej ľahkej ropy WTI dosiahla 61,49 dolára/barel. Oproti predchádzajúcej uzávierke to znamená pokles o 7 centov (0,11 percenta). Pondelkové obchodovanie uzatvorila poklesom o jedno percento.

Zdroj: DailyFX

​Kontajnerovú loď Ever Given, ktorá uviazla v utorok 23. marca v Suezskom prieplave na plytčine, sa podarilo uvoľniť a prevádzka prieplavu sa vrátila do normálu.

Trhy teraz svoju pozornosť nasmerovali na schôdzku zoskupenia OPEC+ (OPEC a ďalší producenti na čele s Ruskom), ktorého predstavitelia budú 1. apríla rozhodovať o pokračovaní programu obmedzovania produkcie.

Podľa jedného zo zdrojov oboznámených s plánmi producentov je Saudská Arábia pripravená akceptovať predĺženie súčasných produkčných obmedzení do konca júna.

Navyše, vzhľadom na súčasnú nepriaznivú pandemickú situáciu je ochotná predĺžiť dobrovoľné jednostranné škrty v produkcii.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.