Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
06.04.2021, 15:39

Trh s kryptomenami prekročil dva bilióny dolárov. Viac než polovica pripadá bitcoinu

Motorom rastu cien kryptoaktív je ich rastúca akceptácia medzi inštitucionálnymi investormi a vytrvalý záujem retailových investorov.

Trh s kryptomenami prekročil dva bilióny dolárov. Viac než polovica pripadá bitcoinu
Zdroj: Reuters

Hodnota trhu s kryptomenami sa dostala už nad 2 bilióny amerických dolárov.

Trhová kapitalizácia kryptomien prvýkrát prekonala túto hranicu v pondelok vďaka posilňovaniu etherea, ktoré pokračuje v prelamovaní rekordov.

Hodnota krytpmenového trhu sa podľa stránky CoinGecko zdvojnásobila v priebehu približne dvoch mesiacov.

Rast poháňa aj ethereum 

Motorom rastu cien kryptoaktív je ich rastúca akceptácia medzi inštitucionálnymi investormi a vytrvalý záujem retailových investorov.

Viac než 50 percent celkovej trhovej kapitalizácie kryptomien pripadá na najväčšiu a najznámejšiu z nich, bitcoin, ktorého hodnota od začiatku roka stúpla o vyše 100 percent.

V polovici marca sa dostala až na rekordných 61 742 dolárov. V utorok sa podľa Coindesk pohybovala na úrovni okolo 58 800 dolárov.

Zdroj: coindesk.com

​Motorom aktuálneho rastu na trhu kryptomien je druhá najväčšia digitálna mena, ethereum, ktorého cena sa v utorok ráno v Singapure podľa CoinDesk dostala až na nové rekordné maximum 2151,25 dolára. Od začiatku roka sa tak posilnila už p viac než 180 percent.

Ethereum podporilo napríklad vyhlásenie investora Marka Cubana, že má vo svojom portfóliu aj kryptomeny a medzi nimi aj ethereum, ktoré je podľa neho najbližšie ku skutočnej mene.

O ethereum tiež začínajú mať záujem firmy. Čínsky výrobca smartfónov a aplikácií Meitu v marci nakúpil ethereum za 22,1 milióna dolárov.

Zdroj: coindesk.com

Ťahúňom je bitcoin 

Hlavným ťahúňom trhu s krytomenami však stále zostáva bictoin, o ktorý v posledných mesiacoch prejavilo záujem niekoľko veľkých spoločností a inštitucionálnych investorov. Medzi firmy, ktoré nakúpili bitcoin, patria napríklad Tesla a Square.

Už aj veľké investičné banky hľadajú možnosti, ako by umožnili svojim klientom investovať do digitálnych aktív.

Morgan Stanley v marci ohlásila, že umožní svojim klientom, ktorým spravuje majetok, prístup k bitcoinovým fondom.

Aj Goldman Sachs sa pripravuje na spustenie investičných nástrojov pre bictoin a ďalšie digitálne aktíva.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.