Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
14.04.2021, 20:23

Prelom pre kryptomeny, spoločnosť Coinbase vstúpila na burzu

Spoločnosť Coinbase Global, ktorá prevádzkuje najväčšiu kryptomenovú burzu v USA, obišla tradičnú prvotnú emisiu a priamo uviedla svoje akcie na burzu.

Prelom pre kryptomeny, spoločnosť Coinbase vstúpila na burzu
Zdroj: Reuters

Akcie Coinbase pri svojom debute na burze Nasdaq otvorili na 381 amerických dolárov, čím dosiahla počiatočná trhová kapitalizácia kryptomenovej burzy na takmer 100 miliárd dolárov (83,58 miliardy eur).

Akcia Coinbase po otvorení prudko vyskočila a dostala sa až na 429 dolárov. Trhová kapitalizácia tak stúpla na 112 miliárd dolárov.

Spoločnosť Coinbase Global, ktorá prevádzkuje najväčšiu kryptomenovú burzu v USA, obišla tradičnú prvotnú emisiu a priamo uviedla svoje akcie na burzu, čím umožnila svojim zamestnancom a existujúcim akcionárom priamo predávať trhovo ocenené akcie.

Nasdaq stanovila v utorok v noci referenčnú cenu akcie na 250 dolárov, za túto cenu sa však nepredala žiadna akcia Coinbase.

Zdroj: Nasdaq

​Coinbase vznikla v roku 2012, aby uľahčila nákup bitcoinu. Počet jej užívateľov rýchlo rastie, aktuálne dosiahol 53 miliónov po 43 miliónoch na konci minulého roka a 32 miliónoch na konci roka 2019.

​Spoločnosť v tomto roku zaznamenala prudký nárast tržieb vďaka posilneniu bitcoinu a ďalších kryptomien.

Spoločnosť odhadla tržby za 1. kvartál 2021 na 1,8 miliardy dolárov, čo je deväťnásobok v porovnaní s rovnakým obdobím vlaňajška.

Zisk stúpol do pásma 730 miliónov dolárov až 800 miliónov dolárov. V roku 2020 sa tržby zdvojnásobili na 1,28 miliardy dolárov a zisk dosiahol 322,2 milióna dolárov.

Vstup Coinbase na burzu sa považuje za prelom pre kryptomeny, ktoré sa posilnili. Cena bitcoinu prelomila 64-tisíc dolárov a dostala sa na 64 869 dolárov.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.