Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
16.04.2021, 08:28

Ceny ropy smerujú k rastu o viac než šesť percent

​OPEC v priebehu týždňa zlepšil odhad rastu dopytu po rope v tomto roku, ešte viac však trhy podporili informácie z Číny, ktorá v piatok informovala o rekordnom raste ekonomiky.

Ceny ropy smerujú k rastu o viac než šesť percent
Zdroj: Reuters

Po posilnení v závere štvrtkového obchodovania pokračovali ceny ropy v raste aj v piatok. Za celý týždeň tak smerujú k rastu o viac než šesť percent.

Ceny podporili správy zo strany Organizácie krajín vyvážajúcich ropu (OPEC) počas týždňa a najnovšie aj pozitívne informácie z Číny o vývoji ekonomiky za 1. štvrťrok.

Cena severomorskej ropnej zmesi Brent s dodávkou v júni vzrástla na záver štvrtkového obchodovania o 36 centov a obchodovanie uzatvorila tesne pod 67-dolárovou hranicou.

V piatok túto hranicu prekročila, keď sa do 7.46 h SELČ posunula o ďalších 40 centov na 67,34 amerického dolára (56,26 eura) za barel.

Zdroj: DailyFX

​Cena americkej ľahkej ropy WTI s májovým kontraktom dosiahla 63,85 dolára za barel. V porovnaní s predchádzajúcou uzávierkou to predstavuje rast o 34 centov.

Na záver štvrtkového obchodovania vzrástla cena WTI o 31 centov.

Zdroj: DailyFX

​OPEC v priebehu týždňa zlepšil odhad rastu dopytu po rope v tomto roku, ešte viac však trhy podporili informácie z Číny, ktorá v piatok informovala o rekordnom raste ekonomiky za 1. štvrťrok.

Rast dosiahol medziročne 18,3 percenta, pričom vo 4. kvartáli vzrástla ekonomika o 6,5 percenta.

Čína zároveň očakáva, že tohtoročný čistý dovoz ropy vzrastie o 3,4 percenta približne na 11,2 milióna barelov denne.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.