Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
17.04.2021, 15:00

Kryptomena, ktorá vznikla ako vtip, sa prudko posilnila. Rastú obavy z bubliny

Cena dogecoinu sa v piatok ráno dostala na rekordných 32 centov, čo bol viac než dvojnásobok v porovnaní s predchádzajúcim dňom.

Kryptomena, ktorá vznikla ako vtip, sa prudko posilnila. Rastú obavy z bubliny
Zdroj: Creative commons/Shibamint, koláž HN

Kryptomena dogecoin, ktorá pôvodne vznikla ako vtip, počas uplynulého týždňa vyskočila o viac než 400 percet a jej trhová kapitalizácia prekonala 40 miliárd USD (33,37 miliardy eur). Tento vývoj zvyšuje obavy, že na trhu kryptomien je bublina.

Dogecoin vytvorili v roku 2013 softvéroví inžinieri Billy Markus a Jackson Palmer ako zábavnú alternatívu k bitcoinu. Teraz jeho celková trhová hodnota podľa stránky CoinGecko prekonala 40 miliárd USD, pričom len v piatok 16. apríla sa zvýšila o vyše 20 miliárd USD.

​Cena dogecoinu sa v piatok ráno dostala na rekordných 32 centov, čo bol viac než dvojnásobok v porovnaní s predchádzajúcim dňom.

Počas uplynulého týždňa sa dogecoin posilnil o 400 percent, keď jeho cena prvýkrát prekonala 10 centov len v stredu 14. apríla. V porovnaní s obdobím pred rokom, keď jeho cena predstavovala 0,002 USD a trhová kapitalizácia 250 miliónov USD, vyskočil o 18-tisíc percent.

Medzi dôvody aktuálneho posilňovania dogecoinu patrí napríklad vstup na burzu spoločnosti Coinbase, ktorá prevádzkuje najväčšiu kryptomenovú burzu v USA. Tento vstup na burzu je považovaný za míľnik celého odvetvia a podporil aj najznámejšie kryptomeny. Cena bitcoinu vo štvrtok prekonala 64-tisíc USD a cena etherea sa v piatok ráno na krátky čas prvýkrát dostala nad 2 500 USD. Z tohto pohľadu bol zvýšený dopyt po dogecoine pokračovaním kryptomenovej horúčky.

​Tiež vzrástol záujem o dogecoin medzi používateľmi obchodnej platformy Robinhood. Robinhood vo štvrtok uviedla, že obchodovanie s kryptomenami na jej platforme zaznamenalo veľké výpadky spôsobené bezprecedentným dopytom. Medzičasom však problémy už odstránila.

Prepokladá sa, že za aktuálnym vysokým záujmom o dogecoin sú opäť príspevky šéfa Tesly Elona Muska na Twitteri.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.