Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
27.04.2021, 15:05

Zisky Tesly prudko narástli, prekonali aj očakávania analytikov

Výsledky spoločnosti podporilo viac než zdvojnásobenie predaja áut za sledované obdobie.

Zisky Tesly prudko narástli, prekonali aj očakávania analytikov
Zdroj: Reuters

Americký výrobca elektrických vozidiel Tesla oznámil za prvý kvartál prudký rast zisku, k čomu prispel dvojnásobne vyšší predaj vozidiel než pred rokom. Spoločnosť tak oznámila už siedmy ziskový kvartál po sebe.

Tesla informovala, že za prvý štvrťrok zaznamenala čistý zisk 438 miliónov amerických dolárov (362,43 milióna eur), čo na akciu predstavuje 39 centov.

​V rovnakom období pred rokom evidovala zisk na úrovni 16 miliónov dolárov (dva centy za akciu).

Bez započítania jednorazových položiek dosiahol takzvaný upravený zisk na akciu 93 centov. V rovnakom období minulého roka predstavoval upravený zisk na akciu 23 centov.

Tesla tak vysoko prekonala očakávania analytikov oslovených agentúrou Reuters, ktorí počítali s rastom upraveného zisku na 79 centov na akciu.

Tržby vzrástli o 74 percent na 10,39 miliardy dolárov. Aj v tomto prípade Tesla prekonala očakávania analytikov, ktorí počítali s rastom tržieb na 10,29 miliardy dolárov.

Zdroj: Google Finance

​Výsledky spoločnosti podporilo viac než zdvojnásobenie predaja áut za sledované obdobie. Tesla za prvé tri mesiace tohto roka predala takmer 185-tisíc vozidiel, pričom väčšinu tvorili sedan Model 3 a SUV Model Y.

Automobilka by chcela docieliť zisk aj za celý rok 2021, čo by znamenalo druhý ziskový rok po sebe.

Situáciu však komplikuje nedostatok čipov, ktorý núti automobilky po celom svete odstavovať závody.

Tesla okrem toho čelí viacerým kontrolám úradov spojených s autopilotom. Zatiaľ posledná havária automobilu Tesla sa stala pred necelými dvoma týždňami neďaleko Houstonu, pričom pri nej zahynuli dvaja ľudia.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.