Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
07.05.2021, 13:39

Cena medi je na rekorde. Dostala sa na najvyššie hodnoty za desať rokov

Za rastom ceny stojí dopyt zo strany špekulantov a priemyselných podnikov.

Cena medi je na rekorde. Dostala sa na najvyššie hodnoty za desať rokov
Zdroj: Reuters

Cena medi sa dnes vyšplhala na rekord, okolo poludnia sa pripisovala 2,3 percenta na 10 325 dolárov za tonu. Prekonala tak predchádzajúci rekord 10 190 dolárov z roku 2011.

Za rastom ceny stojí dopyt zo strany špekulantov a priemyselných podnikov, ktorých podporili priaznivé údaje o vývoji ekonomiky, informovala agentúra Reuters. Od vlaňajšieho marca, kedy dopyt zasiahol príchod koronavírusovej krízy, sa cena tejto dôležité priemyselnej komodity zvýšila už asi o 135 percent.

"Hráčov v tomto odvetví zasiahla panika, pretože ponuka je obmedzená," upozornil analytik Gianclaudio Torlizzi z milánskej poradenskej spoločnosti T-Commodity. "Akonáhle sa však úroveň zásob v priemyselných skladoch začne stabilizovať, mala by sa otvoriť cesta k určitému (cenovému) poklesu," dodal.

Minulý týždeň sa cena medi prvýkrát za desať rokov vrátila nad hranicu 10-tisíc dolárov za tonu. Meď je kov červenkastý a využíva sa tak v čistej podobe, tak aj v zliatinách, ako je bronz a mosadz. Medzi jej výhody patrí odolnosť voči korózii a vysoká elektrická a tepelná vodivosť.

Používa sa okrem iného ako strešná krytina, pri výrobe chladičov a kotlov, v rozvodoch elektriny alebo pri výrobe elektromotorov.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.