Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
12.05.2021, 20:23

Výpredaj na Wall Street pokračuje. Ženú ho obavy z inflácie

Investori sa obávajú, že zrýchlenie inflácie môže znížiť marže a ziskovosť firiem.

Výpredaj na Wall Street pokračuje. Ženú ho obavy z inflácie
Zdroj: Reuters

Výpredaj na Wall Street pokračuje aj uprostred týždňa. Kľúčový americký index Dow Jones Industrial Average v stredu padol o viac než 400 bodov, technologický index Nasdaq Composite o viac ako dve percentá. Hlavným dôvodom sú obavy z inflácie.

Zdroj: Google Finance

​Dow Jones sa o 18.26 h SELČ nachádzal so stratou 408,08 bodu alebo 1,19 percenta na 33 861,08 bodu. Širší index S&P 500 klesol o 1,60 percenta na 4085,55 bodu a technologický index Nasdaq Composite o 2,19 percenta na 13 096,38 bodu.

Spotrebiteľské ceny v USA v apríli medziročne vyskočili o 4,2 percenta a zaznamenali najprudší nárast od roku 2008. Ekonómovia počítali so zvýšením cien len o 3,6 percenta. Medzimesačne spotrebiteľské ceny vzrástli o 0,8 percenta, pričom sa očakávalo len +0,2 percenta.

Zdroj: Google Finance

​Jadrová inflácia, do ktorej sa nezapočítavajú volatilné ceny potravín a energií, dosiahla v medziročnom porovnaní 3 percentá a v medzimesačnom porovnaní 0,9 percenta, pričom ekonómovia prognózovali +2,3 percenta respektíve +0,3 percenta.

Investori sa obávajú, že zrýchlenie inflácie môže znížiť marže a ziskovosť firiem. Navyše, ak by sa inflácia pohybovala vysoko dlhší čas, americká centrálna banka (Fed) by musela sprísniť menovú politiku.

Aj v stredu boli pod tlakom predovšetkým technologické tituly. Akcie Alphabetu, Microsoftu, Facebooku, Amazonu a Apple sa oslabili všetky o viac než 2 percentá, Tesla stratila okolo 3 percentá.

Naopak, trh podporili bankové a energetické tituly, ktorým sa darí v inflačnom prostredí. Akcie JPMorgan si polepšili o 1 percent, Occidental Petroleum o 6,5 percenta a Chevronu o 2 percentá.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.