Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
13.05.2021, 21:18

Americké úrady vyšetrujú jednu z najväčších kryptomenových búrz Binance

Úradníci sa obávajú, že kryptomeny sa používajú na utajovanie nelegálnych transakcií.

Americké úrady vyšetrujú jednu z najväčších kryptomenových búrz Binance
Zdroj: Reuters

Americké úrady, ktoré vyšetrujú pranie špinavých peňazí a daňové podvody, sa zamerali na jednu z najväčších kryptomenových búrz Binance.

Spoločnosť vyšetruje americké ministerstvo spravodlivosti a daňový úrad IRS. Napísala to dnes s odvolaním sa na svoje zdroje agentúra Bloomberg.

"Berieme naše právne záväzky veľmi vážne a s regulačnými orgánmi a orgánmi činnými v trestnom konaní spolupracujeme," uviedla hovorkyňa Binance Jessica Jungová.

Vyšetrovanie Binance prichádza potom, čo minulý mesiac nemecký úrad pre finančný dohľad BaFin varoval burzu, že jej hrozí pokuta za to, že ponúka obchodovanie bez toho, aby zverejnila prospekt s informáciami pre investorov, čo porušuje zákony Európskej únie.

Správy, že sa podnikanie Binance chystajú preveriť americké úrady, sa objavili v spravodajstve agentúry Bloomberg už skôr, šéf a spoluzakladateľ firmy Changpeng Zhao ich však označil za neopodstatnené a za pokus konkurencie jeho firmu očierniť.

Americkí úradníci sa obávajú, že kryptomeny sa používajú na utajovanie nelegálnych transakcií, vrátane krádeží a obchodov s drogami.

Ďalším varovným znamením je podľa Bloombergu piatkový kybernetický útok na siete potrubí na prepravu ropných produktov americkej spoločnosti Colonial Pipeline.

​Tá podľa zdrojov agentúry zaplatila hackerom z východnej Európy takmer päť miliónov dolárov ako výkupné, a to vo forme nesledovateľnej kryptomeny.

Kryptomeny vrátane bitcoinu dnes výrazne oslabujú po oznámení šéfa automobilky Tesly Elon Muska, že jeho firma prestane prijímať platby v tejto najznámejšie kryptomene. Správa o vyšetrovaní Binance ich prepad ešte prehĺbila.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.