Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
24.05.2021, 08:25

Ťažiari kryptomien po oznámení čínskej vlády zastavujú operácie v krajine

Bitcoin po poslednom čínskom zásahu pokračoval v poklese a teraz je takmer 50 percent pod svojím rekordným maximom.

Ťažiari kryptomien po oznámení čínskej vlády zastavujú operácie v krajine
Zdroj: Dreamstime

Ťažiari kryptomien, vrátane firiem HashCow a BTC.TOP, zastavujú svoje operácie v Číne po tom, čo Peking zosilnel svoje ťaženie proti ťažbe bitocinu a obchodovania s ním.

Výbor Štátnej rady, ktorý vedie vicepremiér Liou Che, oznámil pritvrdenie v piatok večer. Bolo to prvýkrát, kedy sa krajina zamerala na ťažbu virtuálnej meny, čo je v Číne veľký obchod.

Obrovské množstvo energie 

Podľa niektorých odhadov sa Čína na globálnej ťažbe kryptomien podieľa až 70 percentami, napísala agentúra Reuters.

​Huobi Mall, ktorý je súčasťou kryptoburzy Huobi, dnes uviedol, že pozastavil všetky služby v oblasti ťažby kryptomien klientom v pevninskej Číne a zameria sa na aktivity v zahraničí.

Tiež skupina ťažiarov BTC.TOP oznámila pozastavenie podnikania v Číne s odvolaním sa na regulačné riziká. HashCow uviedol, že zastaví kúpu nových zariadení pre ťažbu kryptomien.

Ťažiari kryptomien používajú stále výkonnejšie, špeciálne navrhnuté počítačové vybavenia na overenie transakcií s virtuálnymi mincami v rámci procesu, ktorého výsledkom je vyťaženie novej kryptomeny, ako bitcoin.

Ťažba však spotrebováva obrovské množstvo energie, čo je v rozpore s čínskymi cieľmi na uhlíkovú neutralitu, upozornil investor Novem Arca Technologies Čchen Ťia-che. Zásah proti kryptomenám v Číne je podľa neho tiež súčasťou zvýšenej snahy vlády obmedziť špekulatívne obchodovanie s nimi.

Bitcoin po poslednom čínskom zásahu pokračoval v poklese a teraz je takmer 50 percent pod svojím rekordným maximom. V nedeľu oslabil až o 17 percent, potom však časť svojich strát zmazal a pri obchodovaní v Ázii zostal stabilný.

Ďalšia kryptomena ethereum klesla v nedeľu na dvojmesačné minimum a zo svojho rekordu, na ktorý sa vyšplhala pred 12 dňami, stráca 60 percent.

Stopla aj kryptoburzy 

Ochrana investorov a pranie špinavých peňazí sú hlavnými obavami globálnych finančných regulátorov, ktorí stále bojujú s otázkami či a ako by mali regulovať odvetvie kryptomien

Podľa odhadov by ročná spotreba energie na ťažbu v Číne mala podľa nedávnej štúdie uverejnenej v Nature Communications dosiahnuť vrchol v roku 2024, kedy by mala predstavovať približne 297 terawatthodín. To je viac, než bola spotreba energie v celom Taliansku v roku 2016.

Čína už stratila pozíciu globálneho obchodného centra pre kryptomeny, keď v roku 2017 zakázala v krajine kryptoburzy.

Čchen sa domnieva, že ak nebude posadnutosť kryptomenami potlačená, môže sa vytvoriť situácia podobná holandskej "tulipánománii" v 17. storočí, ktorá je často považovaná za prvú finančnú bublinu zaznamenanú v histórii.

"Jediný rozdiel je, že po prasknutí tulipánovej bubliny zostali krásne kvety. Ale až praskne bublina virtuálnej meny, zostanú iba nejaké počítačové kódy," dodal Čchen.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.