Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
01.06.2021, 08:08

Ceny ropy vzrástli o viac ako percento. Pomohli vyhliadky rastúceho dopytu v USA aj údaje z Číny

Čínsky výrobný sektor zaznamenal v máji zrýchlenie rastu na najvyššiu úroveň od začiatku roka.

Ceny ropy vzrástli o viac ako percento. Pomohli vyhliadky rastúceho dopytu v USA aj údaje z Číny
Zdroj: Reuters

Ceny ropy v utorok vzrástli o vyše jedno percento, pričom cena ropy Brent prekonala 70 amerických dolárov za barel (159 litrov).

Náladu na trhoch podporili vyhliadky rastúceho dopytu po rope počas letnej motoristickej sezóny v USA, ako aj priaznivé údaje z čínskeho výrobného sektora.

Cena severomorskej ropnej zmesi Brent s dodávkou v auguste dosiahla do 7.26 h SELČ 70,13 dolára (57,48 eura) za barel.

Oproti predchádzajúcej uzávierke to predstavuje rast o 81 centov (1,17 percenta). Krátko predtým vzrástla cena Brentu na 70,29 dolára/barel, čo bola najvyššia cena počas obchodovania od 8. marca.

Zdroj: DailyFX

​Cena americkej ľahkej ropy WTI s júlovým kontraktom dosiahla 67,57 dolára/barel. V porovnaní s predchádzajúcou uzávierkou to znamená rast o 1,25 dolára alebo 1,88 percenta.

Zdroj: DailyFX

"Napriek tomu, že trhy sledujú nové obmedzenia v ázijských krajinách v súvislosti s ďalšími prípadmi infekcie novým koronavírusom, vo väčšej miere ich ovplyvňuje postupne rastúci dopyt v USA, ako aj v niektorých oblastiach Európy," uviedli analytici z ING Economics.

Ceny ropy podporili aj pozitívne údaje z čínskeho výrobného sektora. Ako v utorok uviedla spoločnosť IHS Markit, čínsky výrobný sektor zaznamenal v máji zrýchlenie rastu na najvyššiu úroveň od začiatku roka.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.