Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
07.06.2021, 21:27

Bitcoin ako oficiálna mena? Stredoamerický štát si to vie predstaviť

Salvádorská ekonomika je silne závislá od peňazí, ktoré domov posielajú v zahraničí pracujúci Salvádorčania.

Bitcoin ako oficiálna mena? Stredoamerický štát si to vie predstaviť
Zdroj: Reuters

Prezident stredoamerického Salvádoru Nayib Bukele vyhlásil, že ma v pláne zaviesť bitcoin ako oficiálnu menu. Stredoamerický štát by sa v takom prípade stal prvým na svete, ktorý by mal bitcoin ako oficiálne platidlo.

Bukele to oznámil cez víkend, pričom vyhlásil, že v najbližších dňoch pošle do kongresu návrh zákona, ktorý umožní vytvoriť z bitcoinu oficiálne platidlo.

Podľa neho je toto cesta, ako zjednodušiť posielanie remitencií Salvádorčanmi žijúcimi v zahraničí, uviedla agentúra Reuters.

Salvádorská ekonomika je silne závislá od peňazí, ktoré domov posielajú v zahraničí pracujúci Salvádorčania. Podľa údajov Svetovej banky dosahujú remitencie zhruba pätinu hrubého domáceho produktu (HDP) Salvádoru. To je jeden z najvyšších podielov na svete.

Najnovšie vyhlásenie Bukeleho však vyvolalo neistotu v súvislosti s plánovanou dohodou s Medzinárodným nenovým fondom (MMF) o získaní vyše jednej miliardy dolárov.

Jej uzatvorenie môže byť teraz ešte zložitejšie po tom, ako vzťahy s MMF si Salvádor naštrbil už minulý mesiac po odvolaní piatich sudcov Najvyššieho súdu a generálneho prokurátora.

"Najnovšie plány prezidenta Bukeleho zaviesť bitcoin ako oficiálnu menu pravdepodobne ešte viac skomplikujú diskusie s MMF," uviedol Siobhan Morden, analytik pre Latinskú Ameriku v spoločnosti Amherst Pierpoint Securities. MMF sa k Bukeleho plánom nevyjadril.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.