Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
09.06.2021, 09:50

Prvá krajina na svete uznala bitcoin ako oficiálne platidlo. Môžu ním zaplatiť aj dane

Výmenný kurz s americkým dolárom bude podľa zákona voľne určovaný trhom.

Prvá krajina na svete uznala bitcoin ako oficiálne platidlo. Môžu ním zaplatiť aj dane
Zdroj: Reuters

Salvádor sa stal prvou krajinou, kde sa bitcoin stane oficiálnym platidlom. Salvádorský prezident Nayib Bukele poslal v stredu bitcoinový zákon do kongresu, kde ho poslanci schválili.

"Cieľom tohto zákona je regulácia bitcoinu ako neobmedzeného legálneho platidla s oslobodzujúcou silou," uvádza sa v zákone, ktorý dodáva, že jeho použiteľnosť pri transakciách nie je obmedzená, pričom využívať ju môžu súkromné osoby, firmy aj verejné inštitúcie.

​Ceny môžu byť zobrazované v bitcoinoch a dane sa môžu platiť v bitcoinoch.

Bitcoin je známy výrazným kolísaním ceny, preto kritici tvrdia, že nie je vhodný na to, aby sa stal skutočnou menou. Aj po schválení zákona však stále zostáva nejasné, akým spôsobom chce Salvádor urobiť z bitcoinu oficiálne platidlo.

Výmenný kurz s americkým dolárom "bude voľne určovaný trhom", píše sa v zákone. Aktuálnou oficiálnou menou Salvádoru je americký dolár.

​Zákon tiež uvádza, že štát bude "podporovať nevyhnutné školenie a mechanizmy, aby obyvatelia mali prístup k bitcoinovým transakciám".

Približne 70 percent obyvateľov nemá prístup k tradičným finančným službám, píše sa v zákone. Bitcoin je považovaný za nástroj zvýšenia finančnej inklúzie.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.