Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
19.01.2010, 00:00

Skoršie splatenie úveru bude lacnejšie

Od júna platí nový zákon o spotrebiteľských úveroch. Banky aj nebanky sa budú musieť podriadiť novým pravidlám z Bruselu.

Ak plánujete v dohľadnom čase predčasne splatiť svoj spotrebný úver, vyčkajte pár mesiacov, ušetríte. Od 11. júna začne platiť nový zákon, ktorý pokuty za skoršie vyplatenie pôžičky výrazne znižuje. Banky aj nebanky si budú môcť účtovať poplatok maximálne jedno percento z nesplatenej časti úveru, kým dnes je to bežné štyri percentá. To znamená, že pokiaľ teraz vyplatenie päťtisícového úveru na desať rokov napríklad už po troch rokoch stojí aj vyše 160 eur, po novom by to malo byť už len niečo vyše 40 eur. Nové pravidlá nariadil Brusel, chce tak viac ochraňovať spotrebiteľa. Vláda zákon odobrila minulý týždeň, ešte ho čaká schválenie v parlamente.

Nižšie poplatky
Pokuta vo výške najviac jedného percenta nesplatenej časti úveru platí v prípadoch, keď chce dlžník ukončiť svoj úverový vzťah viac ako rok pred dohodnutou lehotou. Ak chce vyplatiť záväzok menej ako rok pred dohodnutou lehotou, sankcia musí byť ešte nižšia, maximálne pol percenta.

Žiaden poplatok nemôže žiadať banka alebo nebanka od dlžníka v prípade, ak k splateniu došlo na základe poistnej zmluvy, ktorá má zaručiť splatenie spotrebiteľského úveru, ak ide o povolené prečerpanie a ak sa má takéto splatenie spotrebiteľského úveru uskutočniť v období, pre ktoré nie je úroková sadzba spotrebiteľského úveru fixná. Finančné inštitúcie so zmenami súhlasia, no upozorňujú aj na riziká. Podľa niektorých hrozí, že výška poplatkov nebude stačiť na pokrytie nákladov, ktoré im s predčasným splatením vzniknú. "Dôsledkom môže byť zvyšovanie úrokových sadzieb spotrebiteľských úverov v snahe minimalizovať stratu z predčasného splácania,“ uvádza Asociácia organizácií splátkového predaja vo svojich pripomienkach.

Čo prináša zákon o spotrebiteľských úveroch

- reklama na úver musí obsahovať podrobnosti o poplatkoch zahrnutých do celkových nákladov, celkovú výšku spotrebiteľského úveru, ročnú percentuálnu mieru nákladov, obdobie splatnosti, výšku predajnej ceny tovaru alebo služby a výšku akejkoľvek zálohy, celkovú sumu, ktorú musí spotrebiteľ zaplatiť, a výšku a počet splátok
- veriteľ je povinný poskytnúť predzmluvné informácie o úvere, aby sa mohol spotrebiteľ rozhodnúť. Na požiadanie bezplatne aj návrh zmluvy a primerane vysvetliť jej obsah
- spotrebiteľ môže do 14 dní bezdôvodne odstúpiť od zmluvy. Veriteľ má nárok na splatenie istiny a úroku za príslušné obdobie
- spotrebiteľ má právo kedykoľvek pred dátumom splatnosti vyrovnať svoje záväzky. Sankcia za predčasné splatenie nemôže presiahnuť 1 percento výšky predčasne splateného spotrebiteľského úveru, ak obdobie medzi predčasným splatením a dohodnutým ukončením zmluvy presahuje jeden rok. Ak toto obdobie nepresahuje jeden rok, výška náhrady nemôže presiahnuť 0,5 percenta

Jednoduchšie odstúpenie
Zákon takisto spotrebiteľom umožňuje do štrnástich dní bezdôvodne odstúpiť od zmluvy. V takom prípade musí veriteľovi zaplatiť istinu a úrok z tejto istiny odo dňa, keď sa spotrebiteľský úver začal čerpať. "Veriteľ nemá nárok na žiadnu inú kompenzáciu od spotrebiteľa, okrem kompenzácie nenávratných poplatkov, ktoré veriteľ zaplatil orgánu verejnej správy v súvislosti s týmto spotrebiteľským úverom,“ píše sa v zákone.

Jasnejšia reklama
Väčšia ochrana spotrebiteľa sa vzťahuje aj na reklamu. Oproti súčasnosti bude musieť obsahovať podrobnejšie informácie o produktoch. Napríklad podrobnosti o poplatkoch či celkovú sumu, ktorú spotrebiteľ zaplatí, a výšku a počet splátok. Ak je podmienkou na získanie spotrebiteľského úveru alebo na jeho získanie za ponúkaných podmienok uzavretie zmluvy o doplnkovej službe, aj túto skutočnosť musí poskytovateľ zrozumiteľne uviesť v reklame.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.