Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
15.02.2011, 15:07

Investovať do nášho dlhu sa oplatí. Patríme k špičke

Poistenie rizika našich štátnych dlhopisov, merané kontraktmi CDS, patrí medzi najlacnejšie v Európe.

Snímka: Reuters
Zdroj: Reuters
Slovenské dlhopisy majú o niečo lepšie hodnotenie ako napríklad Česko alebo Rakúsko. V praxi to znamená, že z hľadiska štátnych financií pokladajú zahraniční investori krajiny za porovnateľné.

Päťročné poistky CDS sa na Slovensku sú na úrovni 86 bodov. Rizikový profil Rakúska a Česka sa pohybuje okolo 87 bodov. Susedné Maďarsko je na tom s 312 bodmi podstatne horšie. Hodnota 86 bodov znamená, že na poistenie dlhu v hodnote 10 miliónov dolárov je treba 86 tisíc dolárov.

Naše štátne dlhopisy sú na trhu posudzované lepšie než napríklad francúzske; ich poistky sa pohybujú nad 90 bodov. "Dôvody, prečo sa české a slovenské CDS obchodujú na úrovni s rakúskymi a nižšie ako francúzske, sú podľa môjho názoru dva. Po prvé je to stav verejných financií, pomer zadlženia k HDP v roku 2010 bol podľa odhadov pre ČR 40 % a SR 41 %, pričom v prípade Rakúska je to 68,6 % a Francúzska dokonca 83,5 %. Zároveň vyššie riziko týchto krajín súvisí aj s rizikovejším bankovým systémom, ktorý by pravdepodobne vlády v prípade prehĺbenia problémov museli rekapitalizovať, čo by ešte viac vyostrilo tlak na verejné financie," tvrdí analytik X-Trade Brokers Kamil Boros.

Porovnanie CDS Slovenska, Česka a Rakúska

"Pomohlo tomu aj členstvo v eurozóne, ktoré výrazne znižuje náklady na financovanie dlhu, pretože inštitúcie, ktoré nám požičiavajú, nepodstupujú aj menové riziko, ktoré bolo nutné hedgovať v minulosti. Preto máme vďaka euru nižšie sadzby," tvrdí Vladimír Gešperík zo spoločnosti Capital Markets. Podľa neho k hodnoteniu Slovenska prispieva aj súčasná stredopravá vláda, keďže investori veria, že bude výraznejšie šetriť než tá predchádzajúca.

Najdrahšie CDS v Európe majú štáty so zvýšeným rizikom bankrotu. Grécke CDS (kontrakt vyjadruje percentuálny podiel, ktorý investori ročne platia z ceny dlhopisov za jeho ochranu pred bankrotom emitenta) sa pohybuje nad 900 bazálnych bodov, Írsko je teraz na 580 bodoch. Európska krajina, ktorej riziko bankrotu pokladajú investori za najmenej pravdepodobné, je Nórsko s 21 bodmi.

Finančné trhy hodnotia rizikovosť štátnych dlhov celkom inak než ratingové agentúry. Kým Francúzsko a Rakúsko majú najvyšší možný rating (AAA), Česko a Slovensko hodnotia agentúry horšie než Španielsko - na úrovni Portugalska.

Päťročné poistky CDS
Fínsko 38,42
Nemecko 52,83
Holandsko 53,33
Slovensko 86,17
Rakúsko 86,72
Francúzsko 91,01
Belgicko 171,67
Taliansko 181,67
Španielsko 252,42
Portugalsko 454,5
Írsko 583,5
Grécko 896,67

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.