Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
14.06.2021, 08:54

Bitcoin prudko vzrástol, podporil ho signál od Muska

Elon Musk signalizoval, že Tesla by mohla opäť akceptovať bitcoin.

Bitcoin prudko vzrástol, podporil ho signál od Muska
Zdroj: Reuters

Bitcoin sa prudko posilnil a jeho cena sa v pondelok ráno pohybovala tesne pod 40-tisíc dolárov (32 989,69 eura).

Trh s kryptomenami opäť ovplyvnili predovšetkým vyjadrenia šéfa Tesly Elona Muska, ktorý v nedeľu (13. 6.) signalizoval, že Tesla môže v budúcnosti opäť začať akceptovať bitcoin, ak bude jeho ťažba ekologickejšia.

Najväčšia a najznámejšia kryptomena sa v pondelok okolo ôsmej ráno SELČ podľa CoinMarketCap predávala s plusom vyše 12 percent (v priebehu 24 hodín) po 39 363,50 dolára.

Od začiatku roka sa posilnila približne o tretinu, aj keď jej aktuálna cena sa pohybuje hlboko pod rekordom 64 829,14 dolára z apríla.

Posilnili sa aj ďalšie kryptomeny, i keď o niečo menej výrazne. Ethereum bolo v pluse približne o 7 percent, dogecoin o viac než 5 percent a XRP o 6,5 percenta.

Musk v nedeľu uviedol, že Tesla opäť začne akceptovať bitcoin, ak by minimálne 50 percent ťažby kryptomeny pripadalo "na čistú energiu s pozitívnym trendom do budúcnosti".

Tesla prestala prijímať bitcoiny pri platbách za svoje elektromobily v polovici mája. Musk vtedy ako dôvod uviedol vysokú spotrebu elektriny pri ťažbe bitcoinu a jej negatívne environmentálne následky.

Tesla pritom ohlásila akceptáciu bitcoinu len necelé dva mesiace predtým.

"Trh prechádzal ďalším kolom korekcie počas víkendu, kým tweet Elona Muska o opätovnej akceptácii BTC pri nákupe Tesly nezmenil náladu," uviedol spoluzakladateľ analytickej stránky CoinGecko Bobby Ong.

Bitcoin podľa neho tiež podporila správa, že firma MicroStrategy získala pol miliardy dolárov na nákup bitcoinu.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.