Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
09.08.2011, 00:00

Svet sa trasie pred ďalšou recesiou

Svetovej ekonomike hrozí ďalšia recesia. Zhodujú sa na tom viacerí ekonómovia.

Európske, ázijské aj americké trhy totiž začali po minulotýždňových prepadoch aj tento týždeň poklesom. Napätie, s ktorým svet očakával včerajšie spustenie obchodovania na burzách, sa tak ešte vyostrilo. „Stojíme na prahu novej krízy hlavne preto, že medzinárodný hospodársky motor je znovu slabší,“ vysvetlil pre denník Handelsblatt ekonóm Klaus Zimmermann. „Trúfam si povedať, že každou minútou rastie pravdepodobnosť recesie v Európe,“ dopĺňa analytik Next Finance Vladimír Pikora.


Obchodník na burze. Snímka: Reuters
Zdroj: Reuters

Eurobanka (ne)zachraňuje
Za panikou na trhoch je zníženie ratingu Spojených štátov a dlhové problémy štátov eurozóny. Európska centrálna banka síce včera spustila výkup dlhopisov Talianska a Španielska, no burzy to upokojilo len na okamih. Nakoniec aj tak akcie v západnej Európe skončili na minime za takmer dva roky.

„Investori majú obavy z ďalšieho zníženia ratingu USA, situácia taktiež nie je vyriešená ani v južnej Európe, toto všetko sa podpíše pod ďalšie poklesy akcií,“ objasňuje vyhliadky Boris Tomčiak zo spoločnosti Colosseum.

Trhy neveria
Pokoj na trhy chceli ešte pred ich otvorením priniesť svetové špičky. Narýchlo zvolali poradu ministrov najvyspelejších štátov sveta G7 aj G20. Ani vyhlásenie, že urobia čokoľvek, nepomohlo. Je to preto, že politici neriešia príčinu krízy – rastúce dlhy, poznamenal Valér Demjan z Trim Broker. „Súčasná kríza je kríza dlhov, musí prísť k zmene finančného systému a úspor.“

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.