Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
23.12.2011, 00:00

Maďarsko by ako člen eurozóny už zbankrotovalo

Ratingová agentúra S&P nedôveruje maďarskej vláde Viktora Orbána, že sa jej podarí udržať verejné financie na uzde. Krajine preto znížila rating z BBB- na BB+ s negatívnym výhľadom a zaradila ju do špekulatívneho pásma. Maďarsko si tak v budúcom roku bude ťažšie požičiavať z finančných trhov, a taktiež možno očakávať ďalšie oslabovanie forintu. Analytici dokonca tvrdia, že ak by v Maďarsku platilo euro, uberalo by sa gréckou cestou. "Maďarsko je odkázané na pomoc Medzinárodného menového fondu pravidelne už niekoľko rokov. Keby však mali euro, sú už v bankrote," tvrdí Vladimír Gešperík z Capital Markets. Maďarsko dnes drží nad vodou len oslabovanie forintu voči euru.

Vláda v Budapešti si však nechce pripustiť, že za zníženie ratingu si môže sama. Podľa nej je na vine dlhová kríza. Analytici dali S&P za pravdu. "Obmedzenie nezávislosti centrálnej banky, ako aj ústavné zmeny, znižujú dôveryhodnosť krajiny v očiach investorov," tvrdí Tomáš Vlk z Patria Finance.

Súvisiace články

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.