Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
29.07.2011, 16:00

Bankám na Slovensku sa darí. Aj vďaka úverom

Banky na Slovensku si prilepšili. Zlepšujúca sa ekonomická situácia sa odrazila aj na ich ziskoch.

Slovenská sporiteľňa. HN/Š.Laktiš
Slovenská sporiteľňa

Slovenská sporiteľňa dosiahla v druhom štvrťroku čistý zisk 100,2 milióna eur. Oproti rovnakému obdobiu minulého roka tak ide o nárast o 67,6 percent. "Výrazný vplyv na rast zisku mal zvyšujúci sa objem obchodov a pokračujúce zvyšovanie efektivity banky," zhodnotil v tlačovej správe podpredseda predstavenstva Slovenskej sporiteľne Štefan Máj.     

Objem úverov klientom sa v druhom kvartáli medziročne zvýšil o 5,3 percenta na 6,4 miliardy eur. Z toho úvery obyvateľstvu tvorili 4,1 miliardy eur, čo predstavuje v medziročnom porovnaní nárast o viac ako deväť percent. Pokračoval trend rastu v segmente spotrebných úverov z minulého roka a rovnako rástli aj úvery na bývanie.     

Mierny pokles zaznamenala spoločnosť v oblasti všeobecných prevádzkových nákladov, ktoré klesli zo 116,9 milióna eur v minulom roku na tohtoročných 113,8 milióna eur. Počas prvých šiestich mesiacov tohto roka banka sprístupnila klientom 13 nových obchodných miest a 9 obchodných miest zrekonštruovala.

Matka Slovenskej sporiteľne rakúska banková skupina Erste Group zaznamenala v 1. polroku 2011 zmiešané výsledky. Čistý zisk banky, ktorá vlastní Slovenskú sporiteľňu, sa totiž za šesť mesiacov do konca júna zvýšil o 5,2 % na 496,3 milióna eur, ale jej prevádzkový zisk klesol o 1,2 % na 1,97 miliardy eur.
     
Banková skupina ako celok očakáva, že aj v druhej polovici roka sa jej náklady na zlé úvery znížia, bude však musieť zvýšiť svoj jadrový kapitál, čo jej znemožní splatiť vláde finančnú pomoc, ktorú jej poskytla počas krízy.

unicredit_bank_logo_s.jpg
Zdroj: archív
UniCredit Bank Slovakia

Spoločnosť UniCredit Bank Slovakia v 1. polroku 2011 viac ako zdvojnásobila čistý zisk. Ten dosiahol 13,2 milióna eur, čo predstavuje oproti prvým 6 mesiacom minulého roka nárast o 208,7 %. "K rastu čistého zisku prispela aj nižšia potreba tvorby opravných položiek," informoval v tlačovej správe generálny riaditeľ UniCredit Bank Jozef Barta.      

Objem úverov klientom medziročne narástol o 262 miliónov eur na 2,779 miliardy eur. "Banke sa naďalej darí rásť najmä v objeme úverov na bývanie, a to aj vďaka kombinácii produktovej politiky a priaznivej trhovej situácii," tvrdí Barta.      

Vklady klientov sa medziročne zvýšili celkovo o 256 miliónov eur, pričom vklady podnikov vzrástli o 14,2 % a vklady obyvateľstva o  8,1 %. Celkovo dosiahli vklady klientov 2,43 miliardy eur.     

Primeranosť vlastného kapitálu spoločnosti dosiahla 14,6 % a prevyšuje tak minimálnu požadovanú úroveň 8,0 %. "Prijateľná úroveň kapitálu otvára banke priestor na rast aj v nasledujúcich obdobiach," podotkol Barta. 

Ilustračná snímka klient
Zdroj: klient
Skupina VÚB

Skupina VÚB dosiahla za 1. polrok 2011 čistý zisk 89,1 milióna eur. Oproti rovnakému obdobiu vlani tak išlo o 32,8-% nárast. "Prevádzkové výnosy skupiny dosiahli počas prvých 6 mesiacov 260,7 milióna eur, čo je medziročne o 9,4 % viac," informovala dnes Všeobecná úverová banka.     

Hlavný podiel na raste výnosov malo takmer 12-% zvýšenie úrokových výnosov, ktoré súviselo s rozšírením portfólia klientskych úverov. Čisté výnosy z poplatkov vzrástli medziročne o 6 %, a to najmä vďaka transakciám s bežnými účtami, predaju podielových fondov a kartovým operáciám.     

Pomer nákladov a výnosov sa skupine VÚB darilo postupne znižovať, pričom dosiahol 44,7 %. V medziročnom porovnaní tak ide o pokles o 2,8 %. "Pokles bol spôsobený rýchlejším rastom prevádzkových výnosov o 9,4 % oproti 3-% rastu prevádzkových nákladov. Výsledkom je aj nárast prevádzkového zisku skupiny na úroveň 144,1 milióna eur," uvádza v tlačovej správe spoločnosť.     

Skupina VÚB pozostáva z VÚB banky a jej 100-% dcérskych spoločností Consumer Finance Holding, VÚB Asset Management, VÚB Factoring, VÚB Leasing a Recovery. Konsolidované údaje zahŕňajú takisto 50-% podiel VÚB banky v spoločnosti VÚB Generali DSS.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.