Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
28.09.2012, 14:00

Čínska mena je najsilnejšia za 20 rokov

Čínsky jüan je oproti americkému doláru na najvyššej hodnote od roku 1993.

Čínska mena sa dostala na najvyššiu úroveň za takmer 20 rokov. Jüan je oproti americkému doláru na najvyššej hodnote od roku 1993 a obchoduje na úrovni 6,28 dolára.

Aktuálny rast podľa Tomáša Plavca zo spoločnosti TRIM Broker umožnila čínska centrálna banka. Ide teda o dlhodobý trend posilňovania.

Čína neodokáže dlhodobo umelo oslabovať svoju menu. "Rast hospodárstva a potreba zvyšovania životnej úrovne obyvateľstva bude naďalej tlačiť na posilňovanie meny napriek intervenciám čínskej garnitúry," tvrdí Vladimír Gešperík z Capital Markets. Rizík pre menu nie je podľa Plavca veľa, horšie je to s čínskou ekonomikou, ktorá potrebuje rebalansovať.

Centrálna banka People´s Bank of China dnes rozhodla o naliatí peňazí do ekonomiky cez krátkodobé operácie. Za prvé štyri dni tohto týždňa do neho naliala rekordných 365 miliárd jüanov, čo je historické maximum. "Toto potvrdzuje, že celý finančný systém je v súčasnosti na steroidoch centrálnych bánk," zhrnul Kamil Boros zo spoločnosti X-Trade Brokers.

Vývoj kurzu dolára voči jüanu


Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.