Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
18.01.2010, 12:57

Boj o kreslo viceprezidenta ECB sa začal

Ministri financií eurozóny budú dnes na svojom prvom zasadnutí v novom roku okrem iného rokovať o obsadení kresla viceprezidenta Európskej centrálnej banky (ECB) (na snímke viceprezident Európskej centrálnej banky Lucas Papademos).

Viceprezident Európskej centrálnej banky Lucas Papademos
Ide o druhý najvýznamnejší post v banke, ktorý sa uvoľní 31. mája 2010, kedy sa končí funkčné obdobie doterajšieho viceprezidenta Lucasa Papademosa.

Najhorúcejšími kandidátmi sú šéf luxemburskej centrálnej banky Yves Mersch, guvernér portugalskej centrálnej banky Vitor Constancio a riaditeľ Národnej banky Belgicka Peter Praet.

Víťaza čaká náročna úloha

Ministerská schôdza sa má začať o 18. hodine SEČ a rozhodnutie môže padnúť ešte dnes, alebo ho ministri odložia na február, ak sa nezhodnú na jednom z uchádzačov.

V každom prípade víťaza čaká náročná úloha. ECB totiž musí postupne ukončiť mimoriadne opatrenia na pomoc ekonomike a tlačiť na Grécko, aby riešilo svoju rozpočtovú krízu, ktorá by sa mohla rozšíriť do celej Európskej únie (EÚ). Výber viceprezidenta však naznačí aj to, kto v roku 2011 nahradí vo funkcii šéfa banky Jeana-Clauda Tricheta.

Luxembursko lobuje za Merscha

Luxemburský premiér Jean-Claude Juncker už u francúzskeho prezidenta Nicolasa Sarkozyho loboval za Merscha. Francúzsko bude mať totiž pri rozhodovaní významnú úlohu. Trichet, jediný zástupca krajiny v predstavenstve banky, na budúci rok tiež končí a o jeho kreslo už prejavili záujem Nemecko a Taliansko. Prípadné víťazstvo Merscha by sťažilo kandidatúru šéfa nemeckej Bundesbanky Alexa Webera, pretože obaja, Mersch aj Weber, sú zástancami tzv. tvrdej línie, teda boja proti inflácii. Naopak, Constancio je viac za podporu hospodárskeho rastu.

Tri najväčšie ekonomiky eurozóny - Nemecko, Francúzsko a Taliansko - zatiaľ verejne nepodporili žiadneho z kandidátov na kreslo viceprezidenta ECB.

Informovala o tom agentúra Bloomberg.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.