Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
08.10.2012, 14:10

Experti odhalili, čo môže položiť euroval

Hrozba zneužívania a juh Európy. Na nový záchranný projekt eurozóny číhajú viaceré riziká.

Boj proti dlhovej kríze v eurozóne dnes vstupuje do rozhodujúcej fázy. Eurozóna oficiálne spúšťa doteraz najväčší záchranný mechanizmus pre problémové štáty. Ekonomických expertov sme sa opýtali na možné riziká.

1. Očakávate nejaké riziká v súvislosti s fungovaním ESM? Ak áno, aké?

2. Ako dlho bude podľa vás existovať ESM v súčasnej podobe? Očakávate jeho navýšenie?

 

Juraj Karpiš
Juraj Karpiš, INESS

1. Existuje vysoké riziko, že prostriedky poskytnuté z ESM sa nevrátia v celej výške. ESM supluje súkromných investorov, ktorí za daných podmienok odmietajú požičať nesolventným krajinám. Znamená to vysoké riziko straty pre slovenské verejné financie, ktoré sú už dnes v žalostnom stave. Plánované prepákovanie ESM pravdepodobnosť straty ešte zvyšuje.


2. ESM je príliš malý na to, aby riešil obrovské problémy Španielska a iných krajín. Predpokladám, že aj v budúcnosti, tak ako dodnes bude najvýznamnejším faktorom v hasení požiarov a "kupovaní času" Európska centrálna banka.

Analytik spoločnosti CI KOMODITY. Snímka: HN/Laktiš
Zdroj: HN/Laktiš
Ján Beňák, TRIM Broker

1. Ako každé použitie verejných zdrojov aj ESM má svoje riziká. Tým hlavným je prípadný odchod krajín, ktorým ESM požičia z eurozóny, resp. prípadne nejaký haircut aj na oficiálnom sektore. Pravdepodobnosť takýchto scenárov je však aktuálne nízka.

2. Prípadné žiadosti o navýšenie ESM sú závislé len od toho, akú veľkú pomoc bude potrebovať Španielsko a Taliansko. To, či budú žiadosti vypočuté, ale rozhodne nemecký parlament, nakoľko ten môže prípadné navýšenie zdrojov zastaviť. Zatiaľ neočakávam navýšenie zdrojov.

Radovan Geist, euractiv.sk

1. Skôr by som hovoril o "neznámych". Prvou je otázka, na ako dlho dokázala séria nedávnych rozhodnutí (vstup ESM do platnosti, oznámenie intervencií ECB na finančných trhoch) relatívne upokojiť situáciu a utlmiť nervozitu, ktorú vyvoláva nejasná situácia v Grécku a Španielsku. Druhou neznámou je, ako účinné sa ukážu nové nástroje (intervencie ECB na sekundárnych trhoch, ESM na primárnych trhoch), keď budú skutočne použité - čo sa stane, keď Španielsko oficiálne požiada o pomoc, a tá mu bude schválená. Treťou neznámou sú vonkajšie nepredvídateľné šoky, ktoré by destabilizovali celú globálnu ekonomiku.

2. S nedávnym oznámením ECB o intervenciách na sekundárnych trhoch je to len hypotetická možnosť. V každom prípade, akékoľvek navyšovanie ESM zvyšovaním príspevkov či garancií členov by podliehalo ratifikácii v signatárskych krajinách, čomu sa bude chcieť každá vláda vyhnúť.

Marek Hatlapatka, Cyrrus
Marek Hatlapatka, Cyrrus

1. Rizík je nepochybne veľa. Tým najväčším je podľa môjho názoru schopnosť a ochota štátov, ktoré prijmú pomoc z ESM, plniť svoje záväzky z pohľadu realizácie nevyhnutných reforiem. Fond podľa môjho názoru nie je pripravený na porušovanie pravidiel zo strany čerpajúcich štátov a jeho dôveryhodnosť je tak podľa mňa slabou stránkou.

2. Všetko je v rukách európskych politikov a to znamená jediné - je ťažké čokoľvek predpovedať. Je veľkou otázkou, čo bude s fondom v prípade, že by Španielsko kompletne stratilo prístup na finančné trhy a muselo požiadať o plný bailout. Tento variant síce nie je v blízkej dobe príliš pravdepodobný, hlavne vďaka záchrannej sieti ECB, ale vylúčený nie je. Fond by potom v očiach investorov nebol dostatočne veľký na prípadné ďalšie problémy, hlavne Taliansko a musel by byť navýšený.

Vladimír Gešperík. Capital Markets
Vladimír Gešperík, Capitalmarkets

1. ESM je malý na to, na čo má slúžiť. Potrebuje bankovú licenciu. Nezabúdajme, že najväčšie poklesy v USA v roku 2008 prišli potom, čo bola vytvorená záchranná sieť. EÚ je dnes v recesii. ECB opäť bojuje s veternými mlynmi inflácie pod 3 percentá, ktorú nemôže ovplyvniť.

2. Buď bude mať bankovú licenciu, alebo sa bude musieť zdvojnásobiť. Aktivity ECB upokojili trhy a zvýšili záujem najmä medzi investormi spoza oceánu, ktorí majú skúsenosti s Fedom. Investori vedia, že keď sa centrálna banka rozhodne, disponuje prostriedkami, aby svoj cieľ dosiahla. Šikovní investori na jej operáciách pekne zarobili, a to isté sa deje v EÚ.

Jaroslav Brychta, X-Trade Brokers
Jaroslav Brychta, X-Trade Brokers

1. Asi najväčším rizikom je nedôvera investorov dlhopisom, ktoré emituje ESM. ESM je totiž fondom, ktorý vytvorili krajiny eurozóny, aby ručili za svojich slabších členov. Problém je v tom, že počet slabších členov sa za posledné obdobie rozšíril aj na Španielsko a Taliansko a ak bude tento proces pokračovať, prestane byť vierohodný aj samotný ESM. Odvtedy, čo sa do situácie vložila ECB, ESM už dávno nie je hlavným pilierom riešenia dlhovej krízy v eurozóne, a preto sú riziká spojené s ESM výrazne nižšie ako v minulosti.

2. Nejde ani tak o navýšenie ako o transformáciu. V súčasnej podobe je ESM prakticky nepoužiteľný pre záchranu krajín, ako je Španielsko a Taliansko. Situáciu má dnes pevne v rukách ECB a ak budú chcieť politici z ESM urobiť opäť najdôležitejší nástroj boja s dlhovou krízou, musia ho nejakým spôsobom prepojiť práve s ECB, a to napríklad udelením bankovej licencie. V dohľadnej dobe však niečo také neočakávam. Nie je to potrebné.

Boris Tomčiak. Snímka: colosseum.sk
Zdroj: colosseum.sk
Boris Tomčiak, Colosseum
1. Riziko v ESM, prípadne iných záchranných mechanizmoch, je v morálnom hazarde. Nadmerne zadlžené krajiny budú určite špekulovať s pomalším zavádzaním reforiem a škrtov, pretože vedia, že v prípade problémov im Európa príde na pomoc.

2. ESM by v súčasnej podobe malo trvať minimálne niekoľko mesiacov. Zatiaľ nepredpokladáme jeho navýšenie, pretože ešte žiadna krajina nepožiadala o prostriedky z tohoto fondu. ESM zatiaľ prakticky peniaze nemá, len prísľub dodania finančných prostriedkov. ESM je v súčasnosti vnímaný investormi ako symbol koordinovanej akcie európskych politikov proti kríze. Samotná existencia tohoto symbolu spôsobila, že požadované výnosnosti juhoeurópskych vládnych dlhopisov výrazne poklesli.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.