Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
12.11.2012, 00:05

Ropa do konca roka drahšia nebude

Do konca roka sa cena Brentu bude pohybovať medzi 105 a 110 dolármi za barel.

Očakávame, že rast globálneho dopytu po rope bude do konca roka utlmený. Nárast dopytu na rozvíjajúcich sa trhoch bude takmer vyvážený poklesom dopytu v krajinách OECD.

Vďaka tomu by mala cena ropy Brent zostať do konca roku 2012 uväznená v pásme, a to najmä potom, čo posledná dávka likvidity poskytnutá centrálnymi bankami trhu nedokázala na rozdiel od minulosti naštartovať vzostup.

Po letnom raste sa cena ropy stabilizovala. Nahor ju poháňalo prerušenie dodávok z rôznych lokalít a sankcie uvalené na Irán, ktoré držia produkciu na najnižšej hodnote za niekoľko rokov. Nárastu cien energií nahrával aj slabý dolár, ktorý v septembri výrazne oslabil, keď sa od neho odvrátili špekulanti.

Ropa Brent sa v roku 2012 obchodovala v priemere za 112 dolárov za barel. Očakávame, že priemer za celý rok sa bude blížiť 110 dolárom a do konca roka sa tak jej cena bude pohybovať medzi 105 a 110 dolármi za barel.

Vývoj ceny ropy Brent za rok

 

Rozdiel medzi ropou WTI a Brent zostáva vysoký, pretože špekulatívne likvidácie dlhých pozícií dopadajú najviac na ropu WTI, zatiaľ čo akákoľvek prémia za geopolitické riziko sa prejavuje v cene ropy Brent vzhľadom k tomu, že sa tento typ ropy používa ako globálny pomerovací ukazovateľ pre ropu z nálezísk v mori.

Ole Hansen
Ole Hansen

komoditný stratég Saxo Bank

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.