Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
24.01.2013, 12:26

Japonsko sa dostáva hlbšie do krízy

Japonsko sa dostáva čoraz hlbšie do krízy. Deficit zahraničného obchodu tretej najväčšej ekonomiky dosiahol vlani rekord takmer 60 miliárd eur, informoval internetový portál nemeckého týždenník Der Spiegel. Príčinou je nárast dovozu palív a spor s Čínou.

Schodok japonskej obchodnej bilancie v roku 2012 vzrástol na rekordných 6,93 bilióna JPY (58,7 miliardy eur). V porovnaní s rokom 2011 vyskočil o 170 %, uviedlo dnes japonské ministerstvo financií.

Negatívne na export vplývali predovšetkým európska dlhová kríza a územný spor s Čínou. Navyše Japonsko muselo doviezť viac palív. V decembri 2012 však obchodný deficit klesol na 641,5 miliardy JPY z 954,8 miliardy JPY v novembri.
Japonsko zažíva už štvrtú recesiu od roku 2000. Ekonomiku navyše sužuje dlhodobá deflácia.

Japonská mena od polovice novembra oslabila približne o 12 %. Príčinou je uvoľnená menová politika japonskej centrálnej banky (BoJ), ktorá sa snaží spoločne s vládou podporiť domácu ekonomiku závislú od exportu.
Informoval o tom portál spiegel.de.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.