Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
16.09.2011, 10:22

Komisár Rehn: Odkladanie eurovalu škodí ekonomike

Eurokomisár Olli Rehn, s ktorým mala konflikt Iveta Radičová, chce urýchliť prijatie eurovalu.

Krajiny eurozóny škodia ekonomike tým, že odkladajú hlasovanie o rozšírení eurovalu a druhom záchrannom balíku pre Grécko, na ktorom sa lídri členských štátov dohodli na mimoriadnom júlovom summite. Vyhlásil to dnes eurokomisár pre hospodárske a menové záležitosti Olli Rehn.

Eurokomisár Olli Rehn. Snímka: Reuters
Zdroj: Reuters

"Najväčší problém je, že ratifikácia júlovej dohody trvá príliš dlho, čo vyvoláva neistotu a zhoršuje vyhliadky ekonomiky. Je to očividné, keďže hospodársky rast v Európe sa výrazne spomalil a problémy zadlžených krajín sú ešte vážnejšie," povedal Rehn pre fínsku štátnu televíziu YLE.

Podľa komisára je tiež veľmi dôležité, že Európska centrálna banka (ECB) podporuje finančnú stabilitu v regióne, keďže proces schvaľovania politických rozhodnutí si vyžaduje svoje čas. A tento proces zaostáva pre extrémnu nejednotnosť.

"Napriek tomu verím, že parlamenty v eurozóne sú schopné schváliť dohodu z júlového summitu včas, buď koncom septembra alebo začiatkom októbra."

Eurokomisár Olli Rehn je známy Slovákom hlavne pre verbálny konflikt s Ivetou Radičovou v minulom roku. Premiérka sa ohradila voči kritickým vyjadreniam Bruselu týkajúcim sa neschválenia pôžičky Grécku. Dokonca žiadala oficiálne ospravedlnenie únie. "Spôsob, akým sa Olli Rehn, nevolený úradník z Bruselu, vyjadril o slobodne zvolených poslancoch slovenského parlamentu, bol urážlivý," vyhlásila vtedy Radičová pre noviny Die Welt.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.