Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
21.01.2014, 13:12

Rozdelenie veľkých bánk finančnú stabilitu nezaručí

 Politici chcú z finančnej krízy vyvodiť ako poučenie záver, že sa z veľkých bánk vyčlenia riskantné divízie, a tým sa dosiahne bezpečnosť úspor obyvateľov a celého finančného systému. DPA informuje, že Nemecká spolková banka (DBB) nie je presvedčená o správnosti takého záveru.

Pochybnosti o tom dnes vyjadril člen vedenia DBB Andreas Dombret na konferencii o rozčlenení veľkých bánk, ktorú zorganizoval Institute for Law and Finance (ILF) Goetheho univerzity vo Frankfurte nad Mohanom. Podľa neho sa dá zvýšiť spoľahlivosť bánk primeraným zvýšením kapitálu, likvidity a dôveryhodným systémom likvidácie nezdravých bánk.

Rozčlenenie veľkých bánk by podľa Dombreta viedlo k tomu, že by bol finančný sektor ešte prepojenejší. Poukázal na americkú banku Lehman Brothers, ktorá bola čisto investičnou inštitúciou, a keď v roku 2008 skolabovala, celý finančný systém sa ocitol na pokraji zrútenia. Došlo k tomu preto, lebo Lehman Brothers bola silno prepojená s inými bankami.

Dombret vyslovil pochybnosti aj o tom, že klasické banky sú bezpečnejšie než investičné ústavy. Podľa neho treba priznať, že sa počas poslednej krízy dostali do veľkých ťažkostí aj výlučne obchodné banky. Patrili medzi ne Washington Mutual, Countrywide, Hypo Real Estate, španielske sporiteľne a mnohé ďalšie.

Nemecký spolkový parlament vlani v máji prijal súbor zákonov, ktoré ukladajú najmä veľkobankám, aby zo svojho klasického podnikateľského súboru vyňali všetky riskantné operácie. Banky ich musia identifikovať do polovice budúceho roka. Zákony majú viesť k lepšej ochrane vkladov klientov.

 

Súvisiace články

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.