Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
03.10.2013, 11:46

FBI rozbila drogový megabiznis. Fungoval vďaka Bitcoinu

Americká FBI zatkla majiteľa najväčšieho kriminálneho online obchodu. Za drogy a nájomné vraždy sa platilo Bitcoinom.

Americkej FBI sa podarilo rozbiť rozsiahly internetový trh s drogami nazývaný Hodvábna cesta. Anonymný priestor ponúkal na predaj tvrdé drogy ako heroín a kokaín a tiež slúžil ako prostriedok na objednávanie kriminálnych činov, vrátane nájomnej vraždy, uviedla agentúra Reuters.

Úradom sa podarilo zatknúť prevádzkovateľa a majiteľa obchodu Rossa Williama Ulbrichta. Ulbricht bol zatknutý v San Franciscu v utorok a už v stredu sa postavil pred súd, kde boli vznesené viaceré závažné obvinenia. 29-ročný vyštudovaný chemický inžinier bol obvinený z obchodu s narkotikami, počítačovej kriminality, a prania špinavých peňazí.

"Hodvábna cesta sa od svojho spustenia v roku 2011 stala najväčším a najsofistikovanejším elektronickým trhom s kriminálnou činnosťou," uviedol agent Christopher Tarbell. Stránku využívalo niekoľko tisíc drogových dílerov, ktorí prostredníctvom nej predali stovky kilogramov ilegálnych drog.

Na stránke sa dali kúpiť drogy aj objednať vražda.
Zdroj: mirror.co.uk

Stránka tiež ponúkala návody na hackovanie bankomatov, zoznam čiernych trhov a kontakty na majiteľov a dílerov, ponúkala predaj zbraní a služby nájomných vrahov. Takmer milión registrovaných užívateľov platilo za nelegálny tovar a služby digitálnou menou Bitcoin, uvádza ďalej agentúra Reuters.

Nová mena, ktorej popularita kvôli jednoduchosti používania raketovo rastie, pritom práve v posledných mesiacoch rozpútala vášnivé diskusie o temnejších stránkach jej používania, pretože svojim užívateľom poskytuje anonymitu tak potrebnú práve pri kriminálnych obchodoch. Súčasný prípad tejto mene teda na popularite veľmi nepridá a je možné, že okrem ázijských krajín dostane zákaz alebo obmedzenia aj v západných ekonomikách.

Čo je to Bitcoin

Virtuálnu menu Bitcoin vytvoril pred piatimi rokmi anonymný vývojár používajúci pseudonym Satoši Nakamoto. Je navrhnutá tak, aby ju nikto nemohol akokoľvek ovplyvňovať, teda ani vlády a centrálne banky. Umelo vytvorená mena sa nijako neriadi vývojom skutočnej ekonomiky a poskytuje užívateľom anonymitu.

 

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.