Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
21.11.2013, 12:55

Americká ekonomika oživuje. Chce zastaviť tlačenie peňazí

Lepšie ekonomické výsledky dávajú nádej na zastavenie kontroverznej politiky FED-u (na snímke jej šéf Bernanke).

Už v najbližších mesiacoch by Spojené štáty mohli zastaviť tlačiareň na peniaze. „Táto možnosť je definitívne na stole, ale záleží to od ukazovateľov ekonomiky,“ vyhlásil pre americké médiá šéf tamojšej centrálnej banky FED pre štát Missouri James Bullard. Niekoľko ďalších vrchných predstaviteľov FEDu pritom očakáva silnejšie oživenie ekonomiky a razantný pokles nezamestnanosti. „To nás môže oprávňovať, aby sme odstrihli nákupy v najbližších mesiacoch,“ povedal nemenovaný predstaviteľ americkej centrálnej banky.

Práve pomalé zotavovanie ekonomiky Spojených štátov a rastúca nezamestnanosť po spustení krízy v roku 2008 bola príčinou spustenia kontroverznej podpornej ekonomiky. Momentálne má podobu nakupovania dlhopisov a hypotekárnych záložných listov z trhu v objeme 85 miliárd amerických dolárov mesačne. Peniaze na tieto transakcie si FED v podstate umelo vytvára. Cieľom bolo poskytnúť ekonomike viac peňazí za nižšie úroky a tým stimulovať rast ekonomiky a vytváranie pracovných miest.

Odborníci však upozorňujú hneď na niekoľko negatív. Naposledy investičný guru Carl icahn varoval, že lacné pôžičky stoja za terajším rastom tržieb a ziskov firiem. Na prvý pohľad dobré výsledky sú tak vo veľa prípadoch iba „fatamorgánou“ a nestojí za nimi schopný manažment. Predpovedá, že trhy na to prídu a burzy budú potom čeliť veľkým poklesom. Okrem toho analytici obviňujú politiku FEDu aj z nedávnych veľkých rastov cien potravín, čo poriadne skomplikovalo život ľudí hlavne v chudobnejších štátoch. Banky, ktoré obchodom s FEDom získajú peniaze ich totiž podľa odhadov často investujú do poľnohospodárskych komodít, ktoré sú pomerne bezpečným aktívom pri rastúcom dopyte po potravinách v Ázii. Okrem toho FED podľa niektorých ekonómov škodí aj samotnej americkej ekonomike. Lacné peniaze, ktoré emituje pôsobia na trhoch ako droga. Keď s tlačením peňazí FED skončí, hrozí podľa ekonómov prepad búrz a pokles ekonomiky.

Súvisiace články

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.