Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
09.11.2015, 17:43

Goldman Sachs: Slávna éra BRIC sa chýli ku koncu, stratil takmer 90 percent aktív

Investičná atraktivita krajín skupiny BRIC (Brazília, Rusko, India a Čína) vraj padá k zemi. Hovorí to aspoň posledná analýza Goldman Sachs Group Inc.

Tá dokonca hovorí, že éra skupiny BRIC sa chýli ku koncu. "Neočakávame výrazný nárast aktív do skupiny týchto krajín, v dohľadnej budúcnosti," konštatuje analýza Goldman Sachs. Aj na základe tejto analýzy došlo v banke k spojeniu BRIC fondu so širším fondom, zameraným na rozvíjajúce sa trhy.

Nemilosrdné štatistiky pre BRIC

Fond BRIC stratil od roku 2010 88 percent svojich aktív. Investori z neho vybrali do začiatku novembra 2015 cez 1,4 miliardy amerických dolárov. Štatistiky agentúry Bloomberg ukazujú, že za posledných päť rokov (počítané do 23. októbra) stratil BRIC fond 21 percent zo svojej hodnoty. Majetok fondu klesol na konci septembra na 98 miliónov amerických dolárov. Lenže v roku 2010 evidoval fond majetok v hodnote 842 miliónov dolárov.

Štrnásť rokov po tom, čo bývalý ekonóm Goldman Sachs Jim O'Neill vymyslel skratku pre skupinu rozvíjajúcich sa ekonomík (BRIC) a ktorá naštartovala podľa hodnotenia agentúry Bloomberg bezprecedentný investičný boom, sú členovia skupiny aktuálne v celkom inej situácii. Rusko a Brazília sa dostali do recesie a Čína, dlhodobý motor svetového rastu, je na ceste k svojmu najslabšiemu ekonomickému rozvoju od roku 1990.

Rozvíjajúce krajiny sú stále v kurze

Skupina BRIC pritom za desaťročia jej pôsobenia medzi stálicami investičného sveta absorbovala až 40 percent svetových devízových rezerv, akciový BRIC Index MSCI Inc. zhodnotil za desať rokov od roku 2010 hodnotu o 308 percent, v porovnaní s 15-percentným prírastkom indexu Standard & Poor 500.

Goldman Sachs pristúpil preto k zlúčeniu fondu s Emerging Markets Equity Fund. Išlo o "optimalizáciu" aktív a "odstránenie prekrývajúcich sa produktov," uviedla investičná banka. "Za posledných desať rokov boli rozvíjajúce sa trhy taktickou príležitosťou a strategickou súčasťou väčšiny alokácií aktív. Aj naďalej odporúčame, aby naši klienti mali expozíciu na rozvíjajúcich sa trhoch naprieč triedami aktív ako súčasť ich strategickej alokácie," citovala agentúra Blomberg Andrewa Williamsa, hovorcu Goldman Sachs.

Zdroj: Bloomberg

Článok bol zverejnený na webe patria.cz

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.