Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
30.12.2014, 13:16

Rubeľ sa spamätáva z pondelkového pádu. Pomáha mu voľno

Ruský rubeľ v utorok dopoludnia silne rástol k doláru ik euru. Podarilo sa mu tak zmierniť vysoké straty z predošlého dňa. Podľa obchodníkov ruskú menu podporuje nízky predaj zahraničných mien a celkovo slabý objem obchodov na trhu.

Okolo deviatej hodiny ráno stredoeurópskeho času spevnil rubeľ voči doláru o 3,3 percenta na 56,39 rubľa za dolár. K euru rubľa stúpol o 2,5 percenta na 69,29 rubľa. Ešte v pondelok sa však rubeľ prudko prepadol o vyše deväť percent. Ruská centrálna banka v utorok tiež oznámila, že ministerstvo financií predalo 26. decembra pri intervenciách na devízovom trhu 80 miliónov dolárov (zhruba 1,8 miliardy korún). Intervencie majú prispieť k ochrane rubľa. Centrálna banka zverejňuje údaje o intervenciách na trhu s oneskorením a dodala, že sama na trhu 26. decembra neintervenovala.

Rubeľ sa tento rok dostal pod výrazný tlak v dôsledku klesajúcich cien ropy a protiruských sankcií, kvôli ktorým je pre veľké ruské firmy prakticky nemožné požičať si na Západe. Od začiatku roka ruská mena stráca asi 40 percent svojej hodnoty a predminulý týždeň zažila ťažký prepad, v ktorom spadla v jednej chvíli až na 80 rubľov za dolár.

Stabilita meny patrila k hlavným úspechom vlády prezidenta Vladimira Putina, tohtoročný vývoj však oživil spomienky na menovú krízu roku 1998. Minulý týždeň ruský minister financií Anton Siluanov vyhlásil, že obdobie nestability na ruských finančných trhoch skončilo a ak terajší stav pretrvá, mohla by centrálna banka znížiť hlavnú úrokovú sadzbu.

Ruské úrady v posledných dňoch veľa vykonalo na obranu domácej meny, vrátane prudkého zvýšenia úrokových sadzieb, obmedzenie vývozu obilia a tlaku na vývozcu, aby nedržali zvýšené objemy devíz.

Centrálna banka už nejakú dobu podporuje domácu menu intervenciami na devízovom trhu. Predminulý týždeň klesli rezervy Ruska v zahraničných menách a zlate pod hranicu 400 miliárd dolárov (zhruba deväť biliónov korún), čo sa stalo prvýkrát od augusta 2009. Na začiatku roka presahovali rezervy Ruska 510 miliárd dolárov.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.