Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
29.12.2014, 19:52

Gréci vystrašili menový fond. Na záchranný balík si musia počkať

Medzinárodný menový fond (MMF) prerušil rokovania s Gréckom o novej tranži záchranného balíka dovtedy, kým vznikne nová vláda. Informoval o tom denník Handelsblatt.

MMF dnes oznámil, že ďalšia platba bude možná až po januárových predčasných voľbách a vytvorení novej vlády. Fond tak reagoval na definitívne zlyhanie prezidenta v gréckom parlamente.

Rokovania o ďalšej tranži záchranného balíka vedie MMF spolu so zástupcami Európskej komisie a Európskej centrálnej banky. Trojka sa s predstaviteľmi Grécka stretne až po vytvorení novej vlády, povedal hovorca MMF Gerry Rice. Zároveň dodal, že Grécku nehrozí akútny nedostatok financií.

Súčasná situácia v Grécku vyvoláva v Európe obavy z budúceho smerovania krajiny. Nemecký minister financií Wolfgang Schäuble varuje, že nastávajúce parlamentné voľby môžu znamenať odklon krajiny od úsporného kurzu. "Ak Grécko nastúpi inú cestu, bude to ťažké," píše sa vo vyhlásení jeho ministerstva.

Grécky parlament dnes dopoludnia ani v treťom kole nezvolil nového prezidenta. Podľa ústavy sa v takomto prípade musia konať predčasné voľby a slovo dostáva obyvateľstvo. Voliči budú 25. januára rozhodovať, kto povedie krajinu ohrozenú bankrotom.

Mnohí pozorovatelia hovoria o tvrdom boji medzi súčasným konzervatívnym predsedom vlády Antonisom Samarasom a šéfom ľavice Alexisom Tsiprasom. Tsipras dosiahol svoj prvý cieľ, keď voľbu prezidenta v parlamente využil ako páku na vynútenie si predčasných volieb. Prvý bod už získal, ďalším by malo byť víťazstvo vo voľbách. Ak sa tak stane, chce trhy prinútiť "tancovať podľa gréckej hudby", a nie naopak, ako to bolo doteraz.

To, čo však trhy naozaj chcú, sa prejavilo ihneď po oznámení o hlasovaní v parlamente. Dokazuje to prepad gréckej burzy takmer o 11 %. Zareagoval aj Brusel a vyzval Grékov, aby sa rozhodli pre prosperitu v rámci Európy. Intervencie tohto druhu však podľa niektorých pozorovateľov môžu docieliť skôr presný opak.

Súvisiace články

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.